Úvod Média Jednání vlády o zajištění podpory PVP Bukov

Jednání vlády o zajištění podpory PVP Bukov

598
0

Vláda na svém zasedání 19. 12. 2016 projednala informaci ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka o zadání veřejné zakázky „Zajištění provozuschopnosti a běžné údržby c“, kterou budou, prostřednictvím státního podniku DIAMO, odštěpného závodu GEAM Dolní Rožínka, zajištěny práce pro Správu úložišť radioaktivníchodpadů (SÚRAO) v podzemí Dolu Rožná pro výzkumné pracoviště a jeho běžný provoz.

PVP Bukov se skládá z 300 metrů dlouhého spojovacího překopu (profil 9,2 m2) vedeného od jámy B1 a raženého klasickou trhací prací. Vlastní výzkumné pracoviště bude tvořenosystémem chodeb, rozrážek a vrtných komor v různých profilech o celkové délce 130 m, ražených metodou hladkého výlomu. Tento způsob zaručuje minimální porušení horniny trhacími pracemi. Výstavba PVP Bukov bude v letošním roce ukončena a bude zahájen experimentální provoz pracoviště. V hloubce cca 500 metrů pod zemí je simulováno prostředí a podmínky podobné lokalitě budoucího hlubinného úložiště. Týmy odborníků zde budou zkoumat vlastnosti a chování horninového prostředí, např. pronikání a proudění vody, otřesy, posuny zlomů, rychlost průniku radionuklidů horninou, výskyt a šíření mikroorganizmů a další. Zároveň budou na PVP Bukov prověřovány materiály, které budou v budoucím provozu hlubinného úložiště používány. Provoz výzkumného pracoviště a provádění výzkumných prací je nutnou podmínkou před výběrem lokalit a realizací trvalého úložiště jaderného odpadu.

V následujících letech budou realizovány další etapy výzkumných prací, vyžadující přípravu výzkumných prostor a zajištění provozu nezbytné části důlního provozu. „Vzhledem k tomu, že státní podnik DIAMO má jediný práva poskytovat tyto služby v důlním díle Rožná, Správa úložišť radioaktivních odpadů zvolila pro veřejnou zakázku zadávací řízení formou jednacího řízení bez uveřejnění,“ doplnil ministr průmyslu a obchodu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..