Jubilejní 120. Skok přes kůži, tradiční hornickou slavnost, v letošním roce hostí město Most. Pořadateli jsou Hornicko-geologická fakulta Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a Institut hornického inženýrství a bezpečnosti. Generálními partnery se staly společnosti Vršanská uhelná a Litvínovská uhelná.
Skok přes kůži je slavná a starodávná hornicko-akademická tradice, při níž jsou do cechu hornického pravidelně jedenkrát do roka přijímáni adepti z řad studentů Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Koná se v duchu bezmála sedm století starého pergamenu, vydaného českým králem Václavem. Píše se v něm mimo jiné: „Aby alespoň jedenkrát do roka se v hojném počtu sešli a porokovali o vykonané práci, co dobrého a nového jeden každý ve své práci vynašel či poznal, aby poctivě sdělil svým druhům a tak, aby svůj um společně věděním i zkušeností zbystřili a nejen věcem vážným, ale i s myslí veselou přehojným písním hornickým zazpívati dali. …“
Letošní skok se uskuteční 24. dubna v Reprezentačním domě města Most. Most nebyl vybrán náhodou, kromě toho, že je historicky spjat s hornictvím, sídlí zde i detašované pracoviště Hornicko– geologické fakulty, kde ročně studuje asi čtvrtina všech studentů fakulty, tedy více než tisíc osob. Akce začíná tzv. „průvodem fuxů“ – adeptů na přijetí do hornického cechu, od Zaměstnaneckého centra Czech Coal Services v ulici Táboritů ve 14.00 hod. Sem se také po nalezení „slavného a vysokého nadlišáka“ vrátí, aby slavnostní Skok přes kůži mohl začít v 17 hodin v mosteckém Repre. Slavnostní večer má svá přesná pravidla. V čele sálu sedí slavné vysoké a neomylné prezídium“, které přítomné seznámí s ustanoveními Pivního zákona, jimiž je třeba se řídit. Nezbytnou funkcí je takzvaná PIPO – pivní policie, jejíž příslušníci jsou ze zákona odpovědni za včasnou a dostatečnou roznášku masti (piva) k jednotlivým konzumentům. Samotný skok spočívá v tom, že adept vstupu do hornického cechu vystoupí na sud, před kterým je natažena kůže. Kůži před sudem drží při skoku nejslavnější semestři, například rektor, děkan, ředitelé a další. S kahanem v jedné a celůvkou masti (půllitrem piva, který musí posléze vypít) řekne sesi (shromáždění) své jméno, příjmení, národnost a heslo. Po zodpovězení kontrolní otázky je vyzván ke skoku a následně pasován do cechu. Po skoku se noví členové cechu zapisují do skokové knihy a vracejí se na svá místa. Celý večer je pak doprovázen zpěvem karmín, hornických písní.
Město Most hostilo Skok přes kůži v minulosti již několikrát, naposledy mimořádně v loňském roce, kdy do cechu nebyli výjimečně přijímáni studenti, ale osobnosti, které se ve statutárním městě účastnily setkání hornických měst.
Zdroj: Důlní noviny, ročník XII, číslo 7/2009