Úvod Doly a revíry Diamo Smlouva o zajištění provozuschopnosti PVP Bukov podepsána

Smlouva o zajištění provozuschopnosti PVP Bukov podepsána

1089
0

Ředitel státního podniku DIAMO Tomáš Rychtařík podepsal s ředitelem Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiřím Slovákem smlouvu o zajištění provozuschopnosti podzemního výzkumného pracoviště (PVP) Bukov.

Na základě uzavřené smlouvy bude od letošního roku státní podnik DIAMO, odštěpný závod GEAM Dolní Rožínka, zajišťovat pro SÚRAO v podzemí Dolu Rožná práce pro výzkumné pracoviště a jeho běžný provoz.

V podzemním výzkumném pracovišti Bukov, kde je v hloubce 550 metrů pod zemí simulováno prostředí a podmínky podobné lokalitě budoucího hlubinného úložiště, budou týmy odborníků zkoumat vlastnosti a chování horninového prostředí, např. pronikání a proudění vody, otřesy, posuny zlomů, rychlost průniku radionuklidů horninou, výskyt a šíření mikroorganizmů a další. Zároveň budou na PVP Bukov prověřovány materiály, které budou v budoucím provozu hlubinného úložiště používány. Experimenty prováděné v PVP Bukov poskytnou cenné informace potřebné pro správné pochopení procesů probíhajících v horninovém masívu.

Podzemní pracoviště bude sloužit především potřebám SÚRAO, prostory však budou moci využívat i např. vysoké školy nebo mezinárodní vědecké týmy či další instituce.

PVP Bukov se skládá z 300 metrů dlouhého spojovacího překopu s profilem 9,2 m2 vedeného od jámy B1 a raženého klasickou trhací prací. Vlastní výzkumné pracoviště je tvořeno systémem chodeb, rozrážek a vrtných komor v různých profilech o celkové délce 130 m, ražených metodou hladkého výlomu. Tento způsob zaručuje minimální porušení horniny trhacími pracemi.

V následujících letech budou realizovány další etapy výzkumných prací vyžadující přípravu výzkumných prostor a zajištění provozu nezbytné části důlního provozu. „Státní podnik DIAMO je připraven uskutečnit další navržené podzemní práce tak, aby byl plně zajištěn celý výzkumný program,” potvrdil ředitel státního podniku DIAMO Tomáš Rychtařík. Provoz PVP Bukov přinese nové uplatnění přibližně pro 50 zaměstnanců právě uzavíraného uranového dolu o. z. GEAM.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..