Úvod Doly a revíry Diamo Unikátní separační komplex na největší ostravské haldě se rozjíždí

Unikátní separační komplex na největší ostravské haldě se rozjíždí

1655
0
Separační komplex Heřmanice

Společný projekt státního podniku DIAMO a společnosti Ostravská těžební už má konkrétní podobu. Stavba jednoho z nejmodernějších úpravárenských zařízení v Evropě je dokončena a zahájila zkušební provoz. Bude zpracovávat miliony tun těžebního odpadu uloženého na odvalu Heřmanice, který patří mezi největší ekologické zátěže v Moravskoslezském kraji.

„Celé zařízení je velmi sofistikované a jeho kapacita umožní efektivní provedení komplexní sanace odvalu. Naším cílem je zabezpečit problémovou lokalitu před termickými jevy, které zde viditelně probíhají už zhruba 20 let, a postupně eliminovat negativní vlivy na zdraví obyvatel i životní prostředí,“ uvedl ředitel státního podniku DIAMO Tomáš Rychtařík. Odval Heřmanice je jedním z nejstarších a zároveň nejrozsáhlejších míst, kde je uložena důlní hlušina z těžby černého uhlí v 19. a 20. století na Ostravsku. Zaujímá plochu o velikosti 14-ti Václavských náměstí.

„Všechny stavební části komplexu jsou hotové a začínáme zprovozňovat jednotlivé části systému. Naše zařízení má podstatně vylepšenou technologii úpravy haldoviny podle nových poznatků a zkušeností z obdobných zařízení v zahraničí, představuje naprostou špičku ve své třídě a světovém měřítku,“ informoval Josef Gajda, ředitel a předseda představenstva společnosti Ostravská těžební, a.s., která je investorem stavby. Heřmanická homogenizační linka je pilotním projektem společnosti, podobnou plánuje vybudovat i v dalších zemích.

Stavební objekt sestává ze dvou celků. Jedním je technologická budova ocelové konstrukce o rozměrech 18 x 30 metrů a výšce 34 metrů. Komplex doplňují ocelové lávky pro transport hlušiny a vytříděného materiálu. Ke stavbě patří ještě vrátnice, váhy nákladních aut, myčka aut s uzavřeným vodním okruhem, venkovní sklad, rozvody vody a kanalizace vč. ČOV.

Stavba separačního komplexu byla slavnostně zahájena položením základního kamene loni
v červenci. Povolení zkušebního provozu, vydané stavebním úřadem městského obvodu Slezská Ostrava, nabylo právní moci 24. 2. a platí do konce roku. Zahájení plného provozu linky o výkonu 350 t/h je v plánu už koncem jara.

Základním principem homogenizační linky je separace hlušiny procesem mokré úpravy, která definitivně eliminuje riziko hoření. Z technologického hlediska se jedná o klasický úpravnický proces v unikátním moderním provedení, které bylo navrženo specificky pro materiál deponovaný na odvalu Heřmanice. Provoz separační linky bude dvousměnný, ročně v ní budou zpracovány až 2 miliony tun haldoviny. Výstupem bude milion tun čistého kameniva a uhelná hmota, které mohou být dále komerčně využity ve stavebnictví a energetice, v případě kameniva také k modelování terénu v lokalitě odvalu.

Investice v celkovém objemu 250 milionů korun přinesla i desítky nových pracovních míst. Aktuálně pracuje na zprovoznění linky denně cca 80 lidí. Státní podnik DIAMO přijal 12 nových zaměstnanců. Odštěpný závod ODRA bude zajišťovat nakládku hlušiny na pásové dopravníky a modelování terénu materiálem zbaveným podstatné části uhelné hmoty. Na samotné lince bude stabilně pracovat zhruba 30 pracovníků. Návazné provozy a služby zaměstnají další desítky lidí. Celkem by mohlo vzniknout až 100 nových pracovních míst.

„Přestože separační linka proces sanace výrazně zefektivní i urychlí, budou sanační práce vzhledem k obrovskému rozsahu odvalu trvat nejméně 10 let. Po následném provedení hrubých terénních úprav bude plocha odvalu komplexně rekultivována,“ doplnil Josef Havelka, ředitel odštěpného závodu ODRA, státního podniku DIAMO. Už nyní je připravována studie konečného řešení lokality, jejímž cílem bude maximálně efektivně a v souladu s územním plánem vymodelovat celé zájmové území do požadovaného tvaru.

Po celou dobu bude oblast intenzivně monitorována. Po ověření ekologické a geotechnické stability území lze požádat o uzavření úložného místa těžebního odvalu. Tímto aktem bude hornická činnost v této části Ostravy po téměř 200 letech ukončena.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..