Úvod Doly a revíry Diamo Zahájena stavba „Výstavba podzemního zásobníku plynu na Dole Rožná“

Zahájena stavba „Výstavba podzemního zásobníku plynu na Dole Rožná“

1366
0

Dolní Rožínka, 3. srpna 2010 – Slavnostním poklepáním základního kamene byla za přítomnosti poslance Evropského parlamentu PaedDr. Ivo Strejčka, hejtmana kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka, náměstka ministra průmyslu a obchodu Mgr. Luboše Vaňka, předsedy Českého báňského úřadu Ing. Ivo Pěgřímka a dalších významných hostů zahájena stavba „Výstavba podzemního zásobníku plynu na dole Rožná“.

Jménem ředitele státního podniku DIAMO Ing. Bc. Jiřího Ježe přivítal všechny přítomné ředitel odštěpného závodu GEAM Dolní Rožínka Ing. Pavel Koscielniak. Ve svém úvodním projevu pozdravil všechny přítomné ředitel státního podniku DIAMO Ing. Bc. Jiří Jež, který připomněl historii dolu Rožná a zdůraznil přínos zachování pracovních příležitostí pro tisícovku zaměstnanců odštěpného závodu GEAM Dolní Rožínka.

V projevech pana europoslance PaedDr. Ivo Strejčka, hejtmana kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka, předsedy ČBÚ Ivo Pěgřímka a dalších významných hostů zazněla především slova o důležitosti vybudování zásobníku plynu nejen z hlediska zachování pracovních míst, ale i z hlediska zajištění energetické bezpečnosti státu a vyjádření podpory projektu ze strany přítomných hostů.

Předseda představenstva investorské společnosti GSCeP, a. s. ze skupiny CE GROUP Mgr. Ladislav Dráb zdůraznil přínos zásobníku k posílení obchodní likvidity českého plynárenského trhu v návaznosti na systémové změny v tomto energetickém odvětví ve středoevropském měřítku a to nejen ve vazbě na projektované tranzitní plynovody, ať už South Stream, North Stream, Gazele či Mozart, ale i posilující roli paroplynových zdrojů elektrické energie.

V dole Rožná I probíhá těžba uranu nepřetržitě 53 let, za tu dobu se na pracovištích zdejšího závodu vystřídalo více než 30 000 zaměstnanců a vytěžilo se 23 tis. tun uranu, což je více než 1/5 z celkového množství vytěženého uranu za celou dobu existence uranového hornictví v České republice. Vzhledem ke stavu zásob uranu na ložisku a v souladu s vládním usnesením č. 565 z roku 2007 je předpoklad efektivního dotěžení ložiska v průběhu maximálně do pěti let.

Práce na podzemním zásobníku plynu budou zahájeny první etapou, kterou bude geologický průzkum horninového prostředí v průzkumném území Milasín – Bukov. Toto průzkumné území je přístupné z uranového dolu Rožná I, který je provozován odštěpným závodem GEAM Dolní Rožínka státního podniku DIAMO Stráž pod Ralskem. Zatím známé fyzikálně mechanické vlastnosti horniny vypovídají o vhodnosti umístění uvažované stavby. Pro její realizaci hovoří nejen vhodná geologická stavba, ale i přítomnost úvodních důlních děl vybudovaných v souvislosti s těžbou uranu, dostatečná technická úroveň těžebních kapacit a v neposlední řadě i potenciál pracovníků technických a
dělnických profesí.

Ukončení těžby uranu by nutně vedlo k zániku mnoha pracovních míst ve zdejším regionu. Při výstavbě této rozsáhlé podzemní stavby bude v plné míře využit stávající kolektiv odštěpného závodu GEAM, rozsah výstavby povede i ke vzniku dalších pracovních příležitostí na Vysočině.

Po ukončení etapy geologického průzkumu, který má za cíl doplnění již známých geologických informací, bude zahájena vlastní výstavba zásobníkových chodeb. Kapacita zásobníku bude dána vylomeným objemem. Pro uvažovaný objem uskladněného plynu bude nutné vyrazit cca 120 km chodeb a překopů o využitelném profilu 12 – 14 m2.

Investorem geologického průzkumu a následně vlastní stavby je GSCeP, a. s., Praha a dodavatelem podzemních prací je státní podnik DIAMO, odštěpný závod GEAM Dolní Rožínka.

Realizace této stavby přinese nejen zvýšení energetické bezpečnosti České republiky, udržení zaměstnanosti, ale není zároveň omezeno efektivní dotěžení zbývajících zásob uranu na ložisku Rožná.

Stavba podzemního zásobníku plynu svým umístěním ve velké hloubce neznamená žádné ohrožení bezpečnosti obyvatel žijících v této lokalitě.

Dokončení zásobníku s kapacitou do 180 mil. m3 zemního plynu se předpokládá v horizontu 6 let.

Zdroj: Tisková zpráva s.p. Diamo

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..