Úvod Doly a revíry OKD Důl Ferdinand v Ostravě

Důl Ferdinand v Ostravě

802
0

Výměrem Báňského hejtmanství ze dne 29. prosince 1849 byl založen v Michálkovicích další c. k. důl o názvu Hlavní jáma, později přejmenovaný na Důl Ferdinand. Nacházel se přibližně v oblasti Briketářské ulice. Také jeho založení předcházely od června 1845 takzvané kutací práce, prováděné Rakouským státem prostřednictvím c.k. Vysokého montanního eráru. Pravidelná těžba dolu začala asi v roce 1851.

Důlní podnikání rakouského státu však bylo dlouhodobě ztrátové, proto byl nucen své provozy postupně rozprodávat. Důl Hlavní jáma spolu s dalšími doly v ostravské části revíru od rakouského státu koupila dne 15. prosince 1856 ekonomicky silná a prosperující společnost Privilegovaná severní dráha Ferdinandova. V té době došlo také ke změně jména dolu na Ferdinand. Konečné hloubky 134,6 metrů dosáhla jáma Ferdinand v roce 1863. Sloužila hlavně pro odvodňování a částečně pro těžbu uhlí.

Po těžební rekonstrukci sousedního Dolu Michal byla na něj v roce 1882 převedena těžba i z dolu Ferdinand, který se tak stal dolem pomocným a jeho jáma sloužila jako záložní.

V roce 1882 jáma Ferdinand vyhořela a následně v letech 1885 až 1886 byla zasypána.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..