Úvod Doly a revíry OKD Důl František 10 let poté…

Důl František 10 let poté…

2650
0

Důl FrantišekPoslední středa měsíce června roku 1999, krátce po desáté hodině. Výjezdní patro jámy F1 se zaplnilo několika desítkami zaměstnanců šachty a bývalých pracovníků. Vyhrávala hornická dechovka. Přišli předseda Koordinačního odborového orgánu J. Sábel, starosta Homí Suché lng. K. Siwek, ale nálada byla smutná. Ředitel Dolu Lazy Ing. L. Schelong dal příkaz závodnímu dolu k vytěžení posledního vozíku na Dole František. Ing. G. Karpeta zavelel narážečům a zanedlouho vyjel vůz s nápisem „Poslední vozík z Dolu František 1913-1999 Zdař Bůh“.

Úterý 30. června 2009. Pod železobetonovou věží F4 se pod hornickou standartou sešla čtyřicítka pamětníků, bývalých horníků a nyní většinou členů Klubu hornických důchodců a Kroužku krojovaných horníků Dolu František, kteří toto setkání zorganizovali. Uvítal je předseda KHD Dolu František R. Konopka. Následně se ujal slova bývalý ředitel dolu Prof. Ing. J. Bilan, CSc. „Vážení přátelé, sešli jsme se dnes v den výročí ukončení těžby pod touto skipovou věží, abychom si připomněli, že je to již 10 let, kdy byl vytěžen poslední vozík uhlí z hlubin našeho dolu. Než jsme se nadáli, nastoupili pracovníci, kteří šachtu budovanou desítky let začali zasypávat a bourat tak, obrazně řečeno, výsledky naši práce. Trvalo 86 let, co šachta vydávala černé zlato, které bylo potřebné k rozvoji naší společnosti“, řekl Ing. Bilan a připomněl významně i méně radostné události z historie šachty, které nešťastně ovlivnily život mnoha pracovníků. V této souvislosti prohlásil: „V šedesátých letech minulého století se rozvíjelo dobývání uhlí úzkopokosovými kombajny v porubech a razícími kombajny v přípravných dílech. Dosáhli jsme primátu v revíru, když jsme jako první zakoupili posuvnou výztuž, která dobře vyhovovala proměnlivým mocnostem sedlových slojí. V tomto desetiletí dosáhl náš důl nejvyššího ocenění, když byl čtyřikrát vyhlášen nejlepším podnikem v rámci uhelného průmyslu celé republiky. Obnovený kapitalistický řád a stávající podmínky perspektivu hornictví podstatně zvrátily. Přestaly se ctít staré hornické zásady a noví majitelé rozhodli o zavření řady šachet, včetně té naší. Je mi líto, že zasypáním šachet zůstaly pod zemí miliony tun kvalitního koksovatelného uhlí“. Připomněl také určitou paralelu hospodářské krize třicátých let minulého století s tou stávající a vyjádřil přesvědčení, že výsledkem nebude to, co vedlo ke 2. světové válce.

S krátkou zdravicí vystoupil i starosta Horní Suché Ing. J. Upner. Ocenil iniciativu KHD Dolu František, kterému bude vedení obce i nadále věnovat svou přízeň. Pochvalně se vyjádřil k současné situaci v areálu bývalé šachty, kde nyní sídlí 28 různých firem s 320 pracovními místy. Účastníci setkání se pak za doprovodu Ing. Wdowky , hospodáře areálu – prošli po průmyslové zóně, která se za 10 let změnila k nepoznání. V bývalé investiční hale shlédli novou důlní závěsnou lokomotivu připravenou k expedici, kterou zde vyrábí firma Fite. V prostoru u degazační stanice mohli vidět kogenerační jednotku, která využívá metan z podzemí dolu pro výrobu teplé, případně elektrické energie. Bylo vidět, že s ukončením těžby areál neskončil, ale našel si nové uplatnění i v současné době.

Zdroj: Odborářské noviny Zdař Bůh, číslo 15, ročník XIX, vydáno 23. července

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..