Úvod Doly a revíry OKD Důl Lidice v Ostravě-Petřkovicích

Důl Lidice v Ostravě-Petřkovicích

985
0
Dul-Lidice

Poptávka po černém uhlí a vzestup jeho cen na počátku devadesátých let 19. století přiměly svobodného pána Alberta Rothschilda rozšířit těžbu z Dolu Anselm na další lokalitu v Petřkovicích. V roce 1891 začali horníci hloubit jámu, která dostala jméno Oskar, na počest majitelova syna. Už o čtyři roky později se šachta stala, stejně jako další pronajaté rothschildovské doly v revíru, součástí silného Vítkovického horního a hutního těžířstva.

UŽ v roce 1896 se na Oskaru vytěžilo téměř 113 tisíc tun uhlí. Nad těžní jámou s konečnou hloubkou 405 metrů byla postavena ocelová těžní věž. Vedlejší výdušná jáma dosáhla hloubky 191 metrů. Absenci úpravny nahrazovala od roku 1909 visutá lanová dráha, která dopravovala uhlí k dalšímu zpracování na Anselm. Provoz občas narušovali zloději uhlí. Ze sloupů riskantně naskakovali do vozíků. Jejich obsah pak shazovali na zem, kde čekali pomocníci, kteří palivo sypali do pytlů. „Kaskadéři” mnohdy vyskakovali z lanovky přímo do rukou četníků. Horníci a technici z Oskaru bydleli hlavně v kolonii Mexiko v Petřkovicích, která byla založena v roce 1899 a původně měla asi čtyři desítky domů.

Těžířstvo Vítkovické kamenouhelné doly v Moravské Ostravě, součást mocného průmyslového kolosu WHT, se v roce 1920 rozhodlo Důl Oskar odloučit od mateřského Anselmu. Šachta navzdory tomu neměla bůhvíjakou perspektivu. Její horníci pracovali v mimořádně obtížných geologických podmínkách, náklady na provoz neúměrně rostly. Ortel nad Oskarem oddálilo vypuknutí 2. světové války. Obě petřkovické šachty byly v důsledku Mnichova už v říjnu 1938 obsazeny Němci. Po celou dobu okupace sice zůstaly ve vlastnictví WHT, nicméně pod kuratelou říšského koncernu Hermann Göring Werke. Teprve v roce 1942 se nacisté rozhodli ke změně názvu dolu, podle jména obce, na Petershofen.

Po osvobození byl důl opakovaně přejmenováván – 1.1. 1946 Důl Oskar, 17.7. 1946 Důl Masaryk II., 1. 1. 1952 Důl Lidice, 1.1. 1954 závod 2-Lidice Dolu E. Urx (Anselm).

Poslední vozík uhlí byl z jámy kdysi nazvané Oskar slavnostně vyvezen 31. ledna 1967. Ve stejném roce byly obě jámy zasypány a těžní věž odstřelena. Horníci této šachty za dobu její existence nakopali 13,5 milionu tun kvalitního černého uhlí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..