Úvod Doly a revíry OKD OKD by mělo opět získat nárok na finanční kompenzaci k překlenutí dopadů...

OKD by mělo opět získat nárok na finanční kompenzaci k překlenutí dopadů útlumu těžby

1351
0
hornik-v-lampovne

Společnost OKD vítá aktivitu Ministerstva průmyslu a obchodu k novelizaci nařízení vlády z května 2016 (č.167/2016 Sb.) „o příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací a útlumem činnosti právnických osob zabývajících se těžbou černého uhlí”.

Podle původního nařízení šitého na míru OKD v době insolvenčního řízení byl uvolněným zaměstnancům s převažujícím výkonem práce v podzemí hlubinného dolu poskytován měsíční příspěvek ve výši 8 tisíc korun a 7 tisíc korun zaměstnancům s výkonem práce na povrchu po dobu od 3 měsíců až do 5 let v návaznosti na odpracované roky a jejich věk. Zaměstnanci ale na něj ztratili nárok v dubnu 2018 poté, co společnost OKD převzala státem vlastněná společnost PRISKO.

Pro ostatní těžební společnosti platilo souběžně od 5. října 2016 v souvislosti se zmírněním dopadů souvisejících s restrukturalizací nebo útlumem jiné nařízení vlády a to č. 342/2016 s jiným tarifem pro povrchové pracovníky, které se týkalo 10 firem zabývajících se těžbou uhlí nebo uranu, ale s výjimkou OKD.

„Jsme velmi rádi, že MPO nás v tomto podpořilo, čímž se odstraňuje dlouhodobě nevyvážený stav mezi zaměstnanci OKD a zaměstnanci jiných těžebních společností,“ uvedla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková s tím, že tuto změnu společnost OKD už před časem sama navrhovala jak MPO, tak i Ministerstvu financí.

Podle návrhu novely nařízení bude příspěvek poskytován měsíčně ve výši 8 000 Kč, pokud se jedná o zaměstnance s převažujícím výkonem práce v podzemí hlubinného dolu, nebo 5 300 Kč, pokud se jedná o zaměstnance s převažujícím výkonem práce mimo podzemí hlubinného dolu. Výše příspěvku tak bude stejná jako v nařízení vlády č. 342/2016 Sb., o příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací nebo útlumem činnosti právnických osob

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..