Úvod Média Společnost OKD uspořádá tradiční Hornické slavnosti. Pokřtí i charitativní hornický kalendář

Společnost OKD uspořádá tradiční Hornické slavnosti. Pokřtí i charitativní hornický kalendář

935
0

V parku Boženy Němcové v Karviné se bude v sobotu 2. září 2023 slavit. Tradiční Hornické slavnosti, které se letos ponesou v duchu 55. výročí zahájení těžby v Dole ČSM, nabídnou kulturní a zábavný program nejen rodinám zaměstnanců OKD, ale všem obyvatelům hornického regionu. Součástí programu bude také křest hornického kalendáře Zdař Bůh! s fotografiemi ostravského fotografa Borise Rennera. Výtěžek z jeho prodeje poputuje Spolku svatá Barbora, který podporuje děti, jimž zahynul rodič na následky pracovního úrazu.

„Na hornictví vyrostl celý náš kraj, proto je takřka naší povinností udržovat hornické tradice. Chceme touto cestou poděkovat především našim zaměstnancům za jejich stálou a usilovnou práci v OKD i partnerům, kteří s naší firmou dlouhodobě spolupracují. Těším se na setkání s nimi v neformální atmosféře mimo Důl ČSM,” uvedl Roman Sikora, generální ředitel OKD.

Slavnostní den v Karviné začne v 10 hodin na Univerzitním náměstí za zvuků dechového orchestru Akorďanka, kdy vedení společnosti OKD a její hosté uctí památku obětí hornického povolání. Poté se všichni v čele s průvodem krojovaných horníků přesunou do kostela Povýšení svatého Kříže, kde v 11 hodin začne bohoslužba za zesnulé horníky.

Hlavní program v Parku Boženy Němcové zahájí ve 14:30 koncert slovenské vokální skupiny Fragile. Příznivci rockové muziky se mohou těšit na kapely Bastard a Gate Crasher. Ty na pódiu vystřídá ostravský Rock´n´Roll Band Marcela Woodmana a celý program vyvrcholí vystoupením jedné z největších osobností slovenské, ale i české hudební scény Richarda Müllera. Moderátorem akce, na kterou je vstup zdarma, bude herec Michal Kavalčík.

V průběhu programu pokřtí zástupci OKD kalendář Zdař Bůh! s fotografiemi z hornického prostředí, které vytvořil fotograf Boris Renner, jehož jméno je spjato s fotografickými pracemi z oblasti hornictví a hutnictví. Celý výtěžek z prodeje kalendáře poputuje Spolku svatá Barbora. Ten od roku 2004 podporuje děti, jimž zahynul rodič na následky pracovního úrazu, zejména v hornictví. Osiřelým dětem pomáhá zajistit dostatek financí na studium, zájmovou činnost, rozvoj jejich talentu i ozdravné pobyty.

„Hornické řemeslo je odjakživa dřina. Už dvě století fárají havíři stovky metrů pod zem a dobývají uhlí, bez něhož se dodnes, přes veškeré vynálezy a zlepšení, neobejdeme. Tímto kalendářem chceme vzdát hold všem, kdo hornickému řemeslu zasvětili svůj život,“ doplnil Sikora.

K Hornickým slavnostem patří neodmyslitelně také zábavný program pro děti, který připraví Nadace OKD. Od 13 do 18 hodin se děti mohou v Nadačním městečku těšit na kreativní dílničky, jízdu na ponících, fotokoutek a další zábavné atrakce.

Program Hornických slavností OKD 2023

Univerzitní náměstí v Karviné

10:00 – pietní akt, kladení věnců
10:30 – průvod krojovaných horníků a hornické kapely ke kostelu Povýšení sv. Kříže
11:00 – mše svatá za zesnulé horníky v kostele Povýšení sv. Kříže

Park Boženy Němcové v Karviné-Fryštátě

14:30 – Fragile
16:00 – Bastard
17:30 – Gate Crasher
19:00 – Rock & Roll Band Marcela Woodmana
21:00 – Richard Müller

Ukázka z kalendáře:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..