Úvod Doly a revíry Diamo Uhelný důl u Frenštátu, kde se nikdy netěžilo, bude zasypaný. Nahradit by...

Uhelný důl u Frenštátu, kde se nikdy netěžilo, bude zasypaný. Nahradit by ho měla „smart village“

1611
0
okd_dul_frenstat_10

V údolí mezi horami Radhošť a Velký Javorník si jich nelze nevšimnout. Dvě šedivé konstrukce těžebních věží s rozměrnými koly poznamenaly malebné beskydské panorama už na konci osmdesátých let. V Dole Frenštát, který tvoří dvě zhruba kilometr hluboké jámy, se však černé uhlí nikdy netěžilo. Zdejší rozsáhlé ložisko bylo vždy jen v záloze, i když plány na jeho využití se objevily několikrát, naposledy na začátku našeho tisíciletí. Vloni, s blížícím se koncem těžby uhlí v Česku, společnost OKD oznámila, že důl jako neperspektivní zlikviduje, a letos v lednu ho předala státní společnosti Diamo. Ta dostala v červenci od báňského úřadu konečné povolení jámy zasypat a místní obyvatelé už plánují, že by místo dolu vybudovali kvalitní zázemí pro místní chytré firmy.

I když oplocený areál s více než padesáti objekty k účelu, ke kterému byl zbudovaný, nikdy nesloužil, i tak bylo potřeba se o něj přes čtyřicet let starat. Důl, který je od roku 1991 takzvaně zakonzervovaný, protože těžba by tu byla kvůli hloubce uhelných slojí příliš drahá, stojí desítky milionů korun dodnes.

Více na: https://archiv.hn.cz/c1-66976960-uhelny-dul-u-frenstatu-kde-se-nikdy-netezilo-bude-zasypany-nahradit-by-ho-mela-bdquo-smart-village-ldquo

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..