Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Výbuch na Dole Staříč II 22. února 1975

Výbuch na Dole Staříč II 22. února 1975

5048
0

MOBILIZACE SIL A PROSTŘEDKŮ

Podle dispozic HBZS vysílaly závody v OKR postupně své záchranáře do akce. Během první hodiny akce zasahovalo v dole 13 čet, byla vytvářena další záloha na povrchu a podle traumatologického plánu nastoupili do akce další lékaři záchranáři i ostatní zdravotničtí pracovníci.

V 8 hodin bylo k dispozici 18 čet a v 11 hodin, kdy již byl znám okruh nehody a předpoklady dalších prací bylo připraveno celkem 32 čet, což byl plně postačující stav pro jednu směnu.

Vzhledem k předpokladu, že budou H 1 a H 2 stavěny jako sádrové, připravovala na Dole Paskov další skupina záchranářů z tohoto dolu dvě plavicí soupravy a Důl Paskov predisponoval po trati jeden vagón sádry. Týloví pracovníci HBZS mezitím již zajišťovali přímo u výrobce sádrových dolů v Kobeřicích u Opavy další dodávku 80 tun sádry a ve skladech Staviv n. p. zajišťovali modelovou sádru z dovozu. Přestože se celá akce rozvíjela v den pracovního klidu, podařilo se díky pochopení a vysoké morální odpovědnosti pracovníků dodavatelských organizací zajistit potřebné množství tohoto cenného a havarijně těžko skladovatelného materiálu.

Mezitím již byly na Důl Staříč dopravovány pytle s pískem z havarijního skladu HZBS a další pytle byly plněny přímo na povrchu Dolu Staříč. (pozn. jenom pro stavbu H 3 bylo nutné připravit přes 6 tisíc pytlů s pískem).

Pří popisu likvidace větších nehod se na tato týlová pracoviště zpravidla pozapomíná, neboť nejsou středem pozornosti. Avšak záchranáři nemohou bez spolehlivé práce oněch několika set lidi „v pozadí” splnit své náročné, odpovědné a nebezpečné úkoly. Bez účinné pomoci tohoto širokého kádru nejrůznějších pracovníků by jejich snaha byla marná.

NOČNÍ SMĚNA

Během noční směny byla dokončována omezující peření pro H 2 a těsnicí uzávěry v nevětraných slepých dílech. Rovněž se dokončovala příprava agregátů pro plavení sádry. Současně pokračovala stavba H 3.

Okolo 2. hodiny noční se náhle zhoršila viditelnost v oblasti překopu 2212 na 1. patře. Krátce před tímto zhoršením stavu fárali záchranáři k ověření stavu degazace do oblasti sloje R 4 a zjistili zde ve svážné 228 7222 pod dělicí 228 5224 neprofáratelný zával. Kouře zde nebyly.

Překvapivé proto bylo zjištění vyslané průzkumné čety z 1. patra, že kouře vycházejí právě ze sloje R 4. Změna bylo tak náhlá, že čety nastupující k průzkumu v mírných kouřích pronikly jen na pokraj svážné 228 7222 a pro úplnou ztrátu viditelnosti se vrátily zpět.

Z 2. patra vyslaná četa do oblasti sloje R 4 nalezla u úpatí této svážné poblíž trafostanice ohnisko nově vzniklého požáru, který se pak do konce noční směny nepodařilo zlikvidovat.

Tento náhlý zvrat, vyvolaný náhlým zhoršením tlejícího ohniska zažehnutého před asi 20 hodinami výbuchem, přinutil k zvážení správnosti uzavírání pouze vnitřního okruhu hrázi. Nebylo totiž jisté, zda na dalších místech, pro závaly nekontrolovatelných, nejsou podobná skrytá ohniska, která by jednak ohrozila vlastní uzavírání, jednak při zhoršeném větrání a značné plynodajnosti mohla být iniciací dalšího výbuchu. Ještě v noční směně byly proto zastaveny práce na H 1 a H 2 a přistoupeno k uzavírání širšího okruhu hrázemi:

H 4 na úvodním překopu 2222 na 2. patře;
H 5 na výdušném překopu 2212 mezi vyústěním sloje R 1 a SPV 2;
H 6 na dovrchním výdušném překopu 2216 od překopu 2012.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..