Úvod Média Vyjádření předsedkyně představenstva OKD Vandy Staňkové ke kritické situaci v OKD

Vyjádření předsedkyně představenstva OKD Vandy Staňkové ke kritické situaci v OKD

1713
0

Plošná dezinfekce probíhá po každé směně, včetně koupelen, šaten, toalet, stravovacích zřízení, chodeb, schodišť, výtahů a jiných společných prostor. Neustále se dezinfikují kliky, madla, vypínače. Kromě těchto pravidelných dezinfekcí několikrát denně provádíme i tzv. aerosolovou dezinfekci, již několikrát byla provedena nad rámec všech těchto dezinfekcí i dezinfekce našimi krajskými hasiči. Zakoupili jsme generátory ozonu na pravidelnou dezinfekci i tímto způsobem. V březnu, kdy jsme čelili potenciálnímu riziku nedostatku respirátorů, bez kterých bychom ale nepustili jediného pracovníka fárat (!), protože stát omezil našemu standardnímu dodavateli dodávky respirátorů FFP2 komukoliv jinému než jím určeným osobám jako zdravotnickým zařízením, hasičům, policistům, apod., což samozřejmě chápeme a byl to logický krok, jsme nakoupili respirátory za cenu bohužel 7x vyšší než byla naše cena před březnem 2020. Stále se ale jednalo o jednu z nejnižších cen na trhu v době vrcholící krize dodávek ochranných pomůcek. Všichni pracovníci na povrchu dostali povinnost používat ochranné prostředky dýchacích cest v celé společnosti, přičemž jsme jim samozřejmě tyto prostředky zajistili a rozdali, a to jak látkové, tak jednorázové. Tím víc nás mrzí některé zmínky neinformovaných osob v médiích o tom, že naši pracovníci neměli dostatek ochranných prostředků. To prostě není pravda! Vždy jsme se o ně postarali, bez ohledu na cenu či potíže s jejich sháněním na trhu. Důlním pracovníkům se již od března rozdávají dezinfekční ubrousky a následně i dezinfekční gely. Už od března jsme zavedli, nejprve na Darkově, termokameru, která zachytává osoby se zvýšenou teplotou. Mimochodem tyto citlivé termokamery jsou nyní umístěny ve vchodech všech našich závodů, to dokládá obtížnost zachycení osob pozitivních na virus, respektive to dokládá jejich bezpříznakový průběh nákazy, protože, byť kamery fungují a podrobujeme je pravidelnému testování, stejně nebyli zachyceni ve větším počtu pracovníci se zvýšenou teplotou, pouze naprosté jednotky.

První případ pozitivního pracovníka jsme měli až 25. 4. 2020! Jakýkoli přeshraniční pracovník k nám mohl a může vstoupit jen s platným PCR testem. Zákaz přemisťování osob mezi doly jsme dodržovali a dodržujeme. Již od počátku plošného testování na Darkově jsme na tomto dole přerušili těžbu a omezili provoz na bezpečnostní minimum. Následně jsme v celém OKD zavedli třísměnný provoz se zkrácením pracovní doby o jednu hodinu tak, abychom na maximum omezili potkávání pracovníků jednotlivých směn. Žádnému našemu zaměstnanci nebyla v důsledku zkrácení pracovní doby snížena mzda! V půli června jsme v celém OKD provedli testování rapid testy, které mimochodem odhalilo pouze 4 osoby s protilátkami, z toho 2 osoby pozitivní podle následného PCR testu! A nakonec nám stejně nezbylo než po plošném testování na ČSM neprodleně, a to doslova v hodinách po zjištění výsledků (!), přerušit těžbu v celém OKD. A tak ode dne 3. 7. je na 6 týdnů přerušena těžba a činnosti s ní související jako přípravy, likvidace nebo vybavování. Rozhodli jsme se k tomu, byť ani hygiena ani epidemiologové toto přerušení těžby nepřikázali, ale poté, co jsme to učinili, toto rozhodnutí přivítali. Věříme, že jsme prostě nemohli dělat víc.

Po celou dobu jsme plnili všechna nařízení a opatření hygieny, krajská hygiena nás velmi pečlivě hlídá, je u nás takříkajíc jako doma a kontroluje v podstatě všechno včetně odchlípnuté omítky. Bohužel se u nás virus i tak rozšířil.

A celou tu dobu si můžeme číst na sociálních sítích, v novinách, vidět v televizi vyjádření, která se skutečnou situací OKD nemají nic společného. Snad jen s výjimkou toho, že se zmiňuje OKD, protože to skutečně existuje! Ale je to úplně jiná firma, než jakou si berou do úst lidé, co nás neznají. Slyšet z úst člověka, který byl zvolen poslancem v europarlamentu, že horníci fárali bez ochranných prostředků. Proti tomu se musíme ohradit! Buďto je takový člověk neinformovaný a jen si to myslí, aniž by měl správnou informaci, nebo takový člověk úmyslně lže. Nechci ho z toho podezírat, je lepší žít s tím, že lidé jsou z podstaty dobří a tak věřím, že se to jen domníval. Ale stačilo zavolat a zeptat se! Dostal by odpověď.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..