Úvod Média Vyjádření předsedkyně představenstva OKD Vandy Staňkové ke kritické situaci v OKD

Vyjádření předsedkyně představenstva OKD Vandy Staňkové ke kritické situaci v OKD

1713
0

Jinde se můžeme dočíst, že pendleři k nám jedou na šichtu, po ní jsou zaplaceni a jedou zase pryč, jak za středověku. Tomu už se musím smát. OKD opravdu neplatí ani své zaměstnance ani dodavatelským firmám tak, že by jim na ruku vysázela 30 stříbrných. I když se někdo může domnívat opak, jsme celkem moderní firma!

Našim pracovníkům a našim dodavatelským firmám platíme na účet a ano horníci jsou docela normální moderní lidé, kteří mají účet jako kdokoli jiný!

To, že jdou horníci do hospody po šichtě, je další téma. To že je zločin? V životě jsem neslyšela, že by někdo obviňoval pražské zaměstnance v open spacech, že jdou po práci do baru nebo do hospody a tam roznáší choroby. Jaký rozdíl je v lidech, co mají noční či ranní šichtu a jdou pak všechen ten prach s kamarády spláchnout pivem, oproti těm, co jdou po 8 hodinách v bance odpoledne taky na jedno? Já ho tam nevidím! Naopak, myslím, že to pivo u havíře dává smysl vlastně větší.

Subjektem útoků se ale stává i hygiena a epidemiologové. Kterémukoli kritikovi nabízím se přijít podívat na náš provoz, než se do hygieniků začne opírat. OKD má neustále kontroly z KHS, její pracovníci nás podrobují všemožným dotazům, pátrají po nedostatcích. Jak píšu výše, jsou u nás jako doma. A my děláme všechno, co nám řeknou. Mají neskutečně těžkou práci, jsou zahlceni a z našich zkušeností víme, že často nemají ani čas na spánek. Jsou snadný terč, protože poslové špatných zpráv se střílejí. A oni tu roli posla nesou. Slýchám, že na to nebyli připraveni. A někdo na to připraven tady byl? Já si jejich práce vážím, byť nás kontrolují a „jedou“ po nás, je to přece jejich práce a já je z toho nemohu vinit. My zas děláme všechno pro to, abychom jejich požadavky splňovali.

Rozpoutal se velký, řekla bych až předvolební boj, proti vládě. Co vláda dělala…. Proč nic nedělala. Není to fér. Existovaly a existují poradní a jiné orgány vlády, které mají své epidemiology, hygieniky, ve svých řadách. Faktem je, že hygienici viděli a vidí tu situaci jako omezené ohnisko nákazy a já věřím, že své práci rozumí. A stejně tak postupovala vláda, respektive náš konečný vlastník, aspoň tak to vidím já zvenku vlády, ale zevnitř OKD. Ano, vláda nám nepřikázala přerušit těžbu, rozhodnutí ponechala na nás a my jsme se při znalosti počtu našich pozitivních pracovníků tak okamžitě rozhodli. Těžko vinit vládu za koronavirus. My jsme dělali všechno pro jeho zamezení a kontrolu, hygiena fungovala na maximum.

Nemohu se v dnešní době vyhnout ani další věci. Naší finanční situaci. Ta je skutečně kritická. OKD čelí mnoha nepředvídatelným problémům. Už tak nízké ceny začaly opět strmě klesat v druhé polovině března a ke konci května již propad cen byl takový, že zhruba můžeme říct, že jsou oproti roku 2019 na polovině. Přiznejme si, že žádná firma v jakémkoli oboru by takový pokles cen nemohla být schopna zvládnout bez pomoci. Snížená poptávka z důvodu omezování výroby našich odběratelům byla dalším hřebíkem. To všechno v kombinaci s našimi bezpečnostními opatřeními, s naším omezováním výroby, abychom dostáli všem bezpečnostním požadavkům, omezením provozu, třísměnným provozem, zkrácenou pracovní dobou, přerušením těžby na Darkově, až nakonec přerušením těžby na celém OKD, znamená pro nás enormní finanční zátěž. Doposud jsme žili z našich prostředků z lepších let. Už v dubnu 2020 jsme informovali našeho akcionáře, že očekáváme pro rok 2020 vysoce negativní dopad krize na naše hospodaření. Zároveň jsme ho v té souvislosti požádali o refinancování námi již uhrazených útlumových nákladů ve výši 1,2 miliardy Kč. Tyto náklady doposud nesla OKD, v dnešní situaci si to však už nemůže dovolit. Proběhla celá řada jednání, dopisů, žádostí, s našimi kolegy jsme kontinuálně doplňovali veškeré informace a podklady pro rozhodnutí našeho akcionáře a Ministerstva financí. Už je toho objemná složka vysoká tak 10 cm. Nutno říci, že náš akcionář, PRISKO, a.s. i MF, nám při posuzování žádosti neustoupily ani o milimetr. Žádali jsme o něco, na co máme nárok, ale i tak si nás prolustrovali jako bychom byli cizí a ne jejich „dcera“ a „vnučka“ 😊. Můžu vám ale potvrdit, že dne 10. 7. 2020 jsme podepsali navýšení základního kapitálu naší společnosti o 600 milionů Kč, jako první část. Tato částka nám významně pomůže překlenout nejbližší složité týdny, které jsou před námi.

1
2
3
4
ZDROJTZ OKD, a.s.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..