Úvod Média Vyjádření předsedkyně představenstva OKD Vandy Staňkové ke kritické situaci v OKD

Vyjádření předsedkyně představenstva OKD Vandy Staňkové ke kritické situaci v OKD

1740
0
Dul-Lazy-UAV

Naše společnost se dnes ocitá v kritické situaci, o nic lepší než v roce 2016, kdy byla v insolvenci a čelila extrémnímu tlaku zevnitř i zvenčí. OKD je v současnosti jediným producentem černého uhlí v České republice a je důležitou součástí energetického mixu v České republice, i přes dnešní „klimatické ideologie“. Dopustím se v té věci asi krajně nekorektní poznámky: o co ekologičtější jsou dodávky černého uhlí z Kanady, USA, Austrálie, které se vezou na nákladních lodích po dlouhé týdny do Evropy; dávno bylo zjištěno, že právě tyto lodě jsou velkým znečišťovatelem životního prostředí. Planeta je jenom jedna. Přitom černé uhlí je stále zapotřebí i v Evropě. Až nebude zapotřebí, pak bude zcela pochopitelné, že má skončit jeho produkce v Evropě, ale i jeho dovoz přes půl zeměkoule.

Společnost OKD je velmi významným zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, v současnosti přímo zaměstnává skoro 6 tisíc zaměstnanců a navíc poskytuje práci bezmála 2 tisícům pracovníků dodavatelských společností. Další tisíce zaměstnanců jiných společností, ať již dodavatelských či odběratelských, jsou ještě pořád závislé na výrobě a dodávkách OKD. Také mnoho obchodů a poskytovatelů služeb na Karvinsku těží z kupní síly našich zaměstnanců. Můžeme sice spekulovat, ale multiplikační efekt společnosti bude určitě dosahovat hodnoty 3, a to pro takový region není nevýznamné číslo.

A v době stále rostoucího tlaku na naši společnost do hry zasahují další faktory. Na konci roku 2018 jsme měli velmi tragickou událost, při které na Dole ČSM zahynulo třináct našich kolegů. Nelze se přes ni přenést ani z lidského hlediska, ani z hlediska ekonomického. Naši firmu zasáhla velmi významně a v jejím důsledku jsme vlastně přišli o pětinu naší roční těžby v roce 2019. Už v roce 2019 jsme zaznamenali signály, že se budou snižovat ceny uhlí. Nikdo ale netušil, co bude následovat. V druhé polovině roku 2019 bylo jasné, že se pro rok 2020 musíme smířit s cenami o čtvrtinu nižšími. Co to pro nás znamenalo? Připravili jsme plán, s úsporami a šetřením ve všech oblastech, do té doby zatím neviděným. Na konci roku nás postihla ale další rána, hackerský útok, který ochromil naši infrastrukturu. Byť si někdo může myslet, že doly jsou nemoderní moloch, i u nás všechno funguje přes počítače. Díky nim víme, jak jsme na tom s metanem a jinými nebezpečnými plyny, jestli se zvyšuje nebezpečí důlního otřesu, kde je který havíř, abychom ho mohli chránit v případě mimořádné situace. Víme, kolik se vytěžilo uhlí, dokážeme zaplatit mzdy. Překonali jsme ale i tento útok a už v průběhu začátku roku 2020 naběhli na standardní režim.

Ale život přináší nečekané situace. V únoru 2020 přišel do České republiky nikým nezván koronavirus.

Důlní prostředí je extrémně citlivé. Naši horníci jsou dennodenně podrobováni velmi obtížnému prostředí a podstupují skutečné riziko! Ale nikdo si nemohl představit, že mezi taková rizika může patřit nakažlivá nemoc. Naše společnost si uvědomuje složitost práce v důlním prostředí. Ale vždy jsme dodržovali veškerá opatření nám stanovená odpovědnými orgány státní správy. Naopak, od počátku jsme zaváděli opatření i nad rámec stanovených opatření a našich povinností. Už od 2. 3. 2020 jsme okamžitě reagovali na první informace o koronaviru. Začal denně zasedat krizový štáb, který stanovil preventivní opatření včetně odfiltrování osob, které se vracely z oblastí postižených nákazou. Už 12. 3. bylo zavedeno měření teploty osob vcházejících do objektů OKD. Naši důlní pracovníci měli povinnost mít respirátor neustále nasazený již při východu z lampovny, respektive již ze šatny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..