Úvod Dějiny hornictví Minulost Z Dolu Paskov vyjel poslední vozík uhlí

Z Dolu Paskov vyjel poslední vozík uhlí

1448
0

Sobota, 6.02 h., Důl Paskov na Frýdecko-Místecku. Za zvuků tklivé melodie „Již opět z věže zaznívá zvon“, která se rozléhala z reproduktorů v náraží u jámy, vyváží těžní klec z podzemí partu horníků.

Z hloubky 630 metrů havíři vyvezli na povrch vozík s posledním uhlím z této šachty. V dole Paskov, jednom z nejmladších v OKD, tak po 33 letech definitivně skončila těžba. Horníky, ale i vedení šachty ovládla nostalgie.

Ředitel závodu Ivo Žolnerčík krátce shrnul, že v Paskově, který kdysi dával obživu 3500 horníkům, se uhlí začalo těžit v roce 1966. Za tu dobu bylo vyraženo 457 kilometrů důlních děl a vytěženo 18,5 mil. tun kvalitního uhlí. Všem, kteří se o to přičinili, poděkoval. „Přeji vám, abyste takových okamžiků zažili co nejméně,“ řekl lámavým hlasem. „Bylo to jako mluvit na pohřbu,“ svěřil se později Právu.

„Co bude pak? Kdoví, asi úřad práce. Nejsou žádná místa, práci těžko seženeme. Je to složité, dvě malé děti, manželka na mateřské, to víte, že je každá koruna dobrá,“ řekl horník-záchranář David Rehovič (27) V hornictví je deset let: „Já už jsem u zavření jedné šachty byl. Před pěti lety, v Heřmanicích v Ostravě. Pak jsem nastoupil na Paskově.“

Zdroj: Právo, 28.6. 1999

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..