Úvod Doly a revíry RD Jeseník Lokalita Staré Město pod Sněžníkem

Lokalita Staré Město pod Sněžníkem

938
0
stola-Barborka-grafit

Ložiska grafitu v oblasti tzv. Velkovrbenské grafitové série se nachází na severozápadním okraji okresu Šumperk mezi obcemi Ostražná, Branná, Šléglov, Staré Město pod Sněžníkem, Velké a Malé Vrbno.

Těžba tuhy na ložiscích tzv. Velkovrbenské klenby a Šléglovské kry byla zahájena již kolem roku 1800, kdy se začala mělkými šachticemi těžit tuha z nejbohatších oxidačních zón. Koncem 19. století bylo v oblasti stanoveno celkem 65 důlních měr o celkové rozloze téměř 3 km2, na kterých probíhala těžba. Po 2. světové válce se grafitové doly v oblasti Starého Města pod Sněžníkem stávají postupně součástí Rudných dolů Příbram, Tuhových závodů Netolice a od roku 1954 Moravských tuhových a rudných dolů Šumperk. Od 1. 4. 1958 byly sloučeny Moravské tuhové a rudné doly Šumperk s nově vzniklým národním podnikem Rudné doly Jeseník a těžba grafitu přechází na tuto organizaci.

Veškerá surovina byla od roku 1958 zpracovávána na flotační úpravně v Malém Vrbně, kde bylo i sídlo vedení závodu.

Těžba grafitu hlubinným dobýváním byla na závodě Staré Město pod Sněžníkem ukončena v roce 1977. Po tomto datu bylo v těžbě pouze ložisko Konstantin v DP Velké Vrbno I, těžené lomovým způsobem. V letech 1991 – 93 bylo mimo DP vydobyto lomem ložisko Barbara v k. ú. Malé Vrbno. Těžba a úprava grafitu nebyla dotována státem, a proto byl do privatizačního projektu s. p. RD Jeseník zahrnut i závod Staré Město pod Sněžníkem.

Privatizační projekt byl schválen vládou ČR, na základě kterého přešla část podniku – závodu „Grafit Staré Město”, metodou přímého prodeje předem určenému vlastníku, na firmu TREFIL, spol. sr.o. dnem 1.10. 1994.

V současné době je vlastníkem privatizovaného majetku firma Grafitové doly Staré Město s.r.o., která nadále těží ložisko Konstantin v DP Velké Vrbno I – Konstantin.

Na nástupnickou organizaci (fa Trefil s.r.o.) byly dnem 1. 10. 1994 převedeny následující DP pro těžbu grafitu:

1) Dobývací prostor Staré Město (ložiska Alois, Heřman, Heřman – sever), plocha 1,895 km2 – těžba k datu předání byla ukončena.

2) Dobývací prostor Šléglov, plocha 1,024 km – těžba k datu předání byla ukončena.

3) Dobývací prostor Šléglov I (Kronfelzov), plocha 0,034 km2 — těžba k datu předání byla ukončena.

4) Dobývací prostor Velké Vrbno I – Konstantin, plocha 0,325 km2. Ložisko je dosud v těžbě lomem Konstantin.

Na území výše uvedených DP zajišťuje stávající vlastník privatizovaného majetku povinnosti správce důlních děl dle báňské legislativy.

Vzhledem k nedůsledně a neúplně provedené privatizaci těžby a úpravy grafitu na závodě Staré Město státního podniku RD Jeseník v roce 1994 zůstala zákonná povinnost péče o HDD v bývalém DP Velké Vrbno na s. p. Rudné doly Jeseník, resp. v současnosti na DIAMO, státní podnik.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..