Úvod Doly a revíry RD Jeseník Ložisko Dětkovice

Ložisko Dětkovice

2159
0

Ložisko žilného křemene Dětkovice se nachází u obce Ludmírov v okrese Prostějov.

Křemenné žíly pro sklářské a keramické účely byly známy a povrchovým způsobem těženy v komplexu tzv. kladeckých fylitů předdevonského stáří. Nejvýznamnější z těchto křemenných žil byla dětkovická žíla o směrné délce cca 1,5 km, která byla těžena jámovým lomem.

V rámci geologického vyhledávacího průzkumu, který prováděl Geologický průzkum v letech 1974 — 1978, n. p. Ostrava bylo ložisko podfáráno štolou Jindřich o celkové délce 1 085,2 m. V rámci ověřování křemenné žíly bylo vyraženo celkem 584,5 m překopů a 266,4 m chodeb. Čistý křemen z ražeb průzkumných děl byl haldován a cca 300 t vzorku bylo zkušebně zpracováno na závodě RDJ ve Zlatých Horách. Pro větrání průzkumných prací byl v roce 1976 vyhlouben větrací vrt z povrchu, hluboký 52 m. Ražbou štoly byl odvodněn původní jámový lom. Průzkumné práce byly ukončeny v roce 1981 závěrečnou zprávou a výpočtem zásob (únor 1981) s těmito výsledky: geologické zásoby Cl + C2 celkem 272 kt suroviny, prognózní zásoby 344 kt suroviny.

Likvidační práce prováděl Geologický průzkum n. p. Ostrava v roce 1979. Úsek pod silnicí Ludmírov — Dětkovice byl zajištěn atypickou svařovanou ocelovou výztuží v délce 70 m. Na ústí štoly byl vybetonován portál a štola byla zazděna.

Objekty povrchového zařízení dolu „Jindřich“ převzalo od Českého geologického průzkumu, JZD Ludmírov.

V roce 1983 převzaly Rudné doly Jeseník ložisko křemene do správy od Geologického průzkumu n. p. Ostrava na základě dohody ze dne 29. 11. 1983.

Na ložisku žilného křemene Dětkovice nebyly od předání ložiska n. p. RDJ prováděny žádné dobývací práce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..