Úvod Doly a revíry RD Jeseník Starý závod – ložisko Zlaté Hory, Rudné doly Jeseník

Starý závod – ložisko Zlaté Hory, Rudné doly Jeseník

3402
0
RD-Jesenik-zavod-Zlate-Hory-02

Těžba a úprava rud barevných kovů byly v areálu “Starého závodu” byly zahájeny v roce 1966. Tehdy byly společně s otvírkou dolu dokončeny povrchové těžební a úpravárenské technologie o kapacitě 260 kt těžených a zpracovávaných rud. V roce 1984 pak byla dokončena výstavba objektů „nového závodu“ umožňující rozšíření těžby na 310 kt.

Přehodnocování přístupu státu k využívání ložisek rud na území ČR po listopadu 1989 vyústilo v přijetí útlumového programu pro rudné hornictví usnesením vlády ČSFR č.440 ze dne 21.6.1990. Útlumový program se vztahoval i na ložiska Zlaté Hory a byl také v roce 1990 zahájen. Těžba byla vedena tak, aby byla ukončena v roce 1993.

Těžba monometalických ložisek byla ukončena k 30.6.1990, polymetalické ložisko Zlaté Hory – Východ bylo ukončeno 30.6.1992 a poslední vůz rudy z ložiska Zlaté Hory – Západ byl vytěžen 17.12.1993.

S postupným útlumem těžby byly postupně zahajovány likvidační práce v podzemí i na povrchu jednotlivých ložisek a důlních děl tak, aby po potřebnou dobu byly zachovány nezbytné funkce zbytkového dolu.

Po dotěžení rudy pak mohly byly zahájeny likvidační práce i na úpravně těžené rudy v areálu Starého závodu. Byla provedena demontáž těžního stroje, drtírny, technologických zařízení úpravny a navazujících technologií. Byla provedena rekultivace odkaliště a bylo vyřešeno nakládání s důlními vodami a průsakovými vodami odkaliště.

V roce 2003 bylo provedeno posouzení stavu povrchových objektů ložiska Zlaté Hory. S ohledem na nutnost, či účelnost jejich dalšího využívání a s ohledem na jejich stav byly některé nabídnuty ve veřejné obchodní nabídce k prodeji, jiné navrženy k demolici a následně byla demolice zahájena.

Vzhledem k tomu, že o využití objektů v areálu Starého závodu nevznikl žádný zájem, bylo rozhodnuto, že areál bude kompletně likvidován a rekultivován.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..