Úvod Doly a revíry RD Jeseník Vznik a vývoj podniku Rudné doly Jeseník

Vznik a vývoj podniku Rudné doly Jeseník

7212
11

RD Jeseník, závod Zlaté HoryNárodní podnik Rudné doly se sídlem v Jeseníku byl zřízen k 1. dubnu 1958 a slučoval 6 závodů převzatých od Moravských tuhových a rudných dolů Šumperk, Východočeských rudných dolů, Kutnohorských rudných dolů a Geologického průzkumu Rýmařov. Byly to závody Zlaté Hory, Horní Benešov, Staré Město pod Sněžníkem, Medlov, Velké Třesné a Jívka — Horní Vernéřovice. Zakládací listina orientovala jeho výrobní program na těžbu a zpracování rud barevných kovů, železných rud, grafitu a vápenců.

První období činnosti podniku bylo charakterizováno modernizací starých, nedostatečně vybavených provozů a výstavbou nových těžebních a úpravárenských kapacit ve Zlatých Horách a Horním Benešově. V roce 1960 byly do n. p. Rudné doly Jeseník začleněny další dva závody, a to Vitošov s těžbou vápence a Hraničná s těžbou magnetitu.

Významným pro další rozvoj podniku byl rok 1965, od kterého dochází ke značným strukturálním změnám ve výrobě. Vlivem nových ekonomických kritérií pro těžbu a zpracování kovů byly postupně likvidovány báňské závody Jívka — Horní Vernéřovice, Medlov, Hraničná, Velké Tresné a provoz v Horním Městě a pro jejich pracovníky budovány nové výrobní programy. Ty se orientovaly převážně na stavební hmoty a výrobky umožňující rozvoj lehké prefabrikace pro zemědělskou, průmyslovou, občanskou a bytovou výstavbu, a to na bázi lehkých ocelových konstrukcí a vylehčených obvodových plášťů a příčkových dílců.

Na důlních závodech Zlaté Hory, Horní Benešov a Staré Město byly i nadále předpoklady pro rentabilní těžbu, proto byla na nich zaváděna řada opatření k vyšší efektivnosti.

Pro nové — náhradní výrobní programy byly zřízeny závody Vápenná (1966), Ocelové stavby Jeseník (1967), Rýmařov (1971) a Stavebně montážní závod Jeseník s pobočkami v Praze a Hradci Králové (1969). V roce 1968 byl do podniku začleněn závod Lipová, který byl dosud jedním z provozů Armaturky Dolní Benešov.

K 1. září 1968 byl opatřením ministra hornictví změněn název podniku na RD Jeseník, národní podnik Jeseník.

Rozhodnutím místopředsedy vlády ČSSR, pověřeného řízením Federálního ministerstva hutnictví, strojírenství a elektrotechniky, byl k 30. 6. 1989 národní podnik RD Jeseník zrušen bez likvidace a k 1.7.1989 založen státní podnik RD Jeseník.

Rozhodnutím ministra strojírenství a elektrotechniky bylo k 31. 10. 1990 vyčleněno ze státního podniku 8 organizačních jednotek — závodů.

Po uvedených změnách měl státní podnik RD JESENÍK výše uvedené organizační jednotky:

– závod Zlaté Hory, okres Bruntál
– závod Horní Benešov, okres Bruntál
– závod Staré Město, okres Šumperk
– podnikové ředitelství Jeseník, okres Šumperk.

Ukončení těžeb na závodech RD Jeseník

30.6.1990 – ukončena těžba na ložisku ZH-jih
30.6.1990 – ukončena těžba na ložisku ZH – Hornické skály
6.3. 1992 – ukončení těžby na závodě Horní Benešov
17.12. 1993 – těžní jámou vytěžen poslední symbolický vozík rudy z ložiska ZH-západ
31.12. 1993 – ukončení novodobé těžby rud barevných kovů ve Zlatých Horách
Závod Staré Město byl privatizován.

11 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,
  usilovně sháním projektovou dokumentaci k RD Okál, jednogenerační. Budu vděčný za jakoukoliv informaci vedoucí k její získání. Tento dům jsem zakoupil, bohužel bez dokumentace. Děkuji

 2. Mám stejný problém s OKALem z r.1984-5. Neppokročil jste v hledání?
  Děkuji.

 3. Dobrý deň, som znalcom v odbore stavebníctvo a potrebujem vyriešiť pre štátny orgán úlohu v súvislosti s montovanými oceľovými halami. Podľa mojich zistení RD Jeseník v minulosti vyrábali montované haly AGRO a na Slovensku o.i. ich montovala aj jedna firma z Holíča ( resp. z okoli Holíča ). Mňa zaujímajú technické údaje okolo týchto hál – rozmery, moduly, pohľady, rezy. Za každú informáciu Vám budem vďačný. S pozdravom Ing. Ondrovič, znalec , 902 01 Pezinok, Svätoplukova 26

 4. Dobrý den,

  mám stejný problém jako přede mnou Ing. Ondrovič – potřeboval bych získat technické údaje (rozměry, statika) o ocelových halách A12 ZT, které se vyráběly v RD Jeseník cca od roku 1967. Ing. Ondrovič již zemřel, takže nevím, jestli se mu tehdy před 2 lety podařilo od vás nějaké informace získat.
  Děkuji předem za odpověď.
  Ing. Pavel Navrátil, 776 212 088

 5. Žádám o sdělení, kde se nachází archív zaměstnanců z roku 1965-67, potřebuji dohledat k důchodu. Tyto roky mi chybí na OSSZ. Děkuji

 6. Pro svého bratra, bývalého zaměstnance RD Jeseník, závod Bansko, sháním evidenční list pro odpracovaná léta 1982-1989. Prosím o sdělení, kde je archiv nebo o jakýkoli rozumný kontakt, který by mě posunul dál. Potřebujeme doplnit data k důchodu, na PSSZ záznam chybí. Děkuji! Jana Kolomazníková

 7. Dobrý den,
  píši Bakalářskou práci, kde zkoumám rozmístění rekreačních zařízení před rokem 1989. Chtěla bych Vás moc poprosit o informaci, kde měl podnik Rudné doly Jeseník svá rekreační zařízení. Místo, kam mohli jet zaměstnanci se rekreovat. Nebo alespoň kontakt na osobu, která by mi dokázala zodpovědět můj dotaz. Velice děkuji za odpověď.
  S přáním hezkého dne
  Veronika Mračková

 8. Vím že jedna rekreačka byla na Třech Studních a něco snad bylo i na slovensku,jenom malý smutný dodatek k závodu ocelové stavby v Jeseníku HARD,provoz je totálně vyrabován zůstaly jen prázdné haly,kdysi jsem tam pracoval bylo nás tam něco kolem 900 lidí.S pozdravem Kamil Kowařowsky.

 9. presne tak utrech studnii u noveho mesta namorave jako 10 letej sem tam byl x krate na pionyrskem tabore loni sem se tam byl podivat vse je suprove opravene a vse nechane v puvodnim stavu hezka lokalita

 10. Dobrý den mám dotaz v letech 1979-1984 stavěl závod Rudné doly Jeseník trinunu na všesportovním stadionu v Rychnově nad Kněžnou, pro TJ Spartak bohužel v Rychnově snad vůbec nexistuje žádná foto dokumentaca stavby, nejde o stavební plány ale o fotografieze stavby nebylo by možné v ve vašem archivu nějaké najít?Pokud samozřejmě existují a zasla je na moji emailovou adresu?Sracba byla ukončena v eocw 1984. Vím že jet již dkouho ale protož se blíží 40letod jejího uvedení do provozu moc by se nám nějaké fotografie hodily. Mimochodem budova slouží ke vší spokojenosti dodnes . Zapřípadnou odpovědˇ předem děkuji

 11. Dobrý den,
  jak je zmíněno v článku, podnik se zabýval výrobou zemědělských konstrukcí. Zakoupil jsem jejich skleník (Kord Lipová), bohužel bez dokumentace. Má někdo k dispozici nějaké plánky, katalogy aj. dokumenty? Děkuji za jakoukoliv informaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..