Úvod Technika a technologie Doprava Důlní řetězovky

Důlní řetězovky

1061
0

Řetězovkami se dopravují nespojené důlní vozy v místech, kde je nutné překonat výškový rozdíl. Vyráběly se dva typy důlních řetězovek:

Typ A – těžké provedení pro značně frekventovaný provoz a pro plné vozy.

Délka šikmé dráhy nemá pro značnou hmotnost robustního unášecího řetězu překročit 9 -12 m. Hmotnost unášecího řetězu je 206 kg/m. Namáhání vlivem provozního zatížení a předpětí průvěsem nemá překročit 40 kN. Minimální vzdálenost unášečů je 320 mm. Unášeče jsou dvojité, sklopné podél čepu. Řetěz je nesen na každé rozteči kladičkami průměru 90 mm. Vyrábějí se buď jednoduché nebo zdvojené. U dvojitých řetězovek je minimální vzdálenost 900 mm.

Typ B – hodí se pro řetězovky s menším stoupáním, pro dopravu plných vozů na méně frekventovaných úsecích nebo k dopravě prázdných vozů.

Délka řetězovky může dosáhnout 25-30 m. Unášecí řetěz s unášeči má hmotnost cca 37 kg/m. Vyrábějí se buď jednoduché nebo zdvojené. U zdvojených řetězovek je minimální osová vzdálenost 1300 mm.

Řetězovky lze umístit do ocelové konstrukce nebo do betonových základů v zemi. Pohon je umístěn na odděleném napínacím rámu a přenáší tažnou sílu na viják řetězovky válečkovým řetězem o rozteči 76,2 mm. Je společný pro typ A i B. Tažná síla je 16 kN, 10 kN a 6 kN.

Vlastní řetězovka se skládá z pohonu, vratné stanice, nosné konstrukce, nosných plechů, krycích plechů, spodního vedení, příp. napínání a tažného řetězu s unášeči, vzdálenými od sebe podle požadovaného výkonu řetězovky. Šikmá dráha se volí v délkách násobku 1,5 m.

Technické parametry:

Tažná síla (kN): 16; 10; 6
Typ kolejnice: 115/24; 93/18; 80/14
Rozchod (mm): 440 až 650
Nejvhodnější stoupání (°/oo): 100 až 150
Rychlost (m/s): 0,315

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..