Úvod Technika a technologie Ražení Razicí plošina BB-RP4

Razicí plošina BB-RP4

1026
0

Razicí plošina je speciální zdvihací zařízení, které slouží k ražení kolmých a šikmých důlních děl v pevných horninách. Zařízení se skládá z vlastní razící plošiny, servisní kabiny, dráhy, po níž se oba mechanismy pohybují a navíjecích bubnů pro vzduchové hadice.

Vlastní razící plošina se používá při ražení komínů. Servisní kabina slouží jako zabezpečovací zařízení vlastní razící plošiny a pro kontrolní účely.

Razicí plošina se pohybuje po dráze, kterou je třeba postupem ražení nastavovat. Dráha je ze svařované konstrukce z 2 m a 1 m dílů, přičemž kromě primární nosné funkce slouží i na dopravu vody a vzduchu do čelby.

Pohon je odvozen od vzduchového motoru (2 x 7,5 kW) přes šnekovou převodovku na pastorek, který zabírá do cívkového ozubení dráhy. Razicí plošina má oproti servisní kabině dvojnásobný výkon hnací jednotky. Oba mechanismy mají provozní brzdu (lamelovou) sloužící pro stabilizaci polohy plošiny na dráze a rychlostní brzdu umožňující jít dolů bez motorů na vyšší rychlost.

Dále mají bezpečnostní brzdu – zachycovač, který je uveden do funkce při selhání pohonné jednotky po překročení maximální povolené rychlosti.

Na pracovní plošině jsou umístěny stabilizační vzpěry, které stabilizují polohu plošiny při vrtání. Ovládají se stlačeným vzduchem. Na pracovní plošině je kloubově uložena ochranná stříška, kterou lze ve svislé poloze přestavovat v rozsahu 1750-2150 mm. Kolem pracovní plošiny je ochranné zábradlí.

Ovládání pojezdu razicí plošiny je z kabiny zavěšené pod plošinou malým ručním rozvaděčem, který ovládá výkonný rozvaděč umístěný v rozvodu vzduchu. Ovládání stabilizačních vzpěr je ručním rozvaděčem umístěným na plošině.

Technické údaje Razicí plošina
Plocha raženého komína 4, 6, 9 m2
Délka raženého komína 160 m
Úhel raženého komína 90°, 75°, 60°, 45°
Nejmenší poloměr ohybu dráhy 2,3 m
Maximální počet dopravovaných osob (v kabině) 3
Užitečné zatížení 500-750 kg (podle plošiny)
Provozní zatížení 750-1000 kg (podle plošiny)
Hmotnost razicí plošiny 1750-2000 kg (podle plošiny)
Výkon motorů 2 x 7,5 kW
Provozní tlak vzduchu 0,6 MPa
Maximální celková spotřeba vzduchu 1250 m3/h
Rychlost pojezdu nahoru 0,2 m/s
Rychlost pojezdu dolů na rychlostní brzdu 0,5 m/s
Rychlost při zapůsobení záchytu 0,75 m/s
  Servisní kabina
Dosah 160 m
Úhel komína 45-90°
Nejmenší poloměr ohybu dráhy 2,3 m
Počet dopravovaných osob 3
Užitečné zatížení 300 kg
Hmotnost servisní plošiny 1100 kg
Spotřeba vzduchu 625 m3/h
Pojezdové rychlosti jako RP  

 

Razicí plošina BB RP-4 se dodávala v základním provedení pro nejmenší průřez komína (2×2 m). Pro větší průřezy bylo možné si objednat přídavné díly ze zvláštního příslušenství.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..