Úvod Doly a revíry Břidlice Obnovení těžby břidlice v dolech Lhotka u Vítkova a Nové Oldřůvky

Obnovení těžby břidlice v dolech Lhotka u Vítkova a Nové Oldřůvky

2151
0
Dul-Lhotka

Česká investiční skupina Premiot Group rozšířila svou působnost – se svou dceřinou společností Premiot Mining & Resources masivně investuje do těžby a zpracování nerostných surovin. V roce 2020 a zkraje roku 2021 koupila dva břidlicové doly na severní Moravě a dva žulové lomy na Slov-ensku a ve středních Čechách. K hlavním cílům společnosti patří obnova těžby a úpravy břidlice za účelem ušlechtilé výroby a také obnova řemesla i bývalé slávy břidlicových dolů. Jak v oblasti těžby a úpravy břidlice, tak lomové těžby žuly chce firma dále rozšiřovat výrobní sortiment. Buduje také efektivní obchodní síť u nás a ve střední Evropě. Celkovou výši investic Premiot odhaduje na 250 milionů korun.

Deficit nerostných surovin se v ČR i v celé EU neustále prohlubuje. U nás se od 70. let neotevřel jediný nový lom a stavební firmy musí nahrazovat nerosty jinými materiály, např. umělým betonem. Modernizace a zvýšení efektivity jsou proto v rámci odvětví nutné. Společnost Premiot Mining & Resources (dále PMR) počítá ve své strategii s pořízením dalších báňských akvizic. Zásoby nerostů v těch stávajících se odhadují na více než 100 let. Již nyní exportuje PMR žulu a břidlici do 4 evropských zemí. PMR, kterou vede Dr. Ing. Petr Welser, zahrnuje celkem tři divize: doly, lomy a obchod. V souvislosti s rozvojem an-gažovala PMR řadu profesních pracovníků s mnohaletou zkušeností v oboru. Divizi Doly řídí od 1. 3. 2021 Ing. Robert Vochta, Ph.D. a divizi Obchod vede Lic. Vilém Melichařík. Výrobky z dolů Důl Lhotka u Vítkova, Důl Nové Oldřůvky i lomů Čierny Balog a Vápenice u Sedlčan bude PMR prodávat pod třemi značkami: Moravská břidlice, Česká žula (dosud známá jako cezula.cz) a Tatranská žula (dosud známá jako Rock-Works), přičemž společnost Rock-Works již dříve podepsala se sdružením SMP kontrakt na rozsáhlou dodávku kameniva na obchvat Brezna.

Aktuálně PMR čeká hlavně výstavba a modernizace stávajících provozů. „Investice odhadujeme na 250 milionů korun. V případě břidlice začínáme prakticky od začátku,” popisuje Petr Welser, ředitel Premiot Mining & Resources, a dodává: „Oba břidlicové doly, které nyní revitalizujeme, disponují vytěžitelnými zásobami kvalitní štípatelné břidlice v milionech kubických metrů, což představuje životnost plánované výroby v řádu stovek let.” Paralelně plánuje PMR rozvíjet i další zpracovatelské metody zaměřené na využití „odpadu“ z ušlechtilé výroby, tj. výrobu břidlicových písků, přísad do asfaltových a cementových směsí či přísad do lehčených betonů.

Těžba a úprava žuly z lomu ve Vápenici je zaměřena téměř výhradně na speciální ušlechtilou výrobu, což se odráží ve významných referenčních realizacích v rámci střední Evropy – mezi nimiž jsou například dlažby Pražského hradu, Staroměstského náměstí či plzeňského náměstí Republiky. Žulový lom Čierny Balog na středním Slovensku, produkující především drcené kamenivo pro liniové a jiné stavby, je nyní ve fázi těžby drceného kameniva a přípravě k těžbě pro ušlechtilou výrobu. Těžba drceného kameniva ve výši cca 200 kilotun ročně je kompletně vyprodána až do roku 2022. „Během dalších dvou let dojde k rozšíření těžby na ploše zhruba 3 ha a po provedení skrývky dojde k rozšíření výroby až na 500 kilotun ročně, přičemž významný podíl bude reprezentovat právě ušlechtilá výroba. Oba lomy disponují vytěžitelnými zásobami více než 10 milionů kubických metrů. To představuje jejich životnost minimálně na 60 let,” říká Petr Welser.

Společnost PMR při rozvíjení těžebních aktivit navázala a proklamuje úzkou spolupráci s místními sa-mosprávami měst a obcí a také se spolkem Krajina břidlice, a to především za účelem podpory a propaga-ce historie těžby břidlice v regionu. V oblasti vzdělávání navázala partnerský vztah s Hornicko-geologickou fakultou na VŠB-TU Ostrava. Její katedru ekonomiky a systémů řízení podporuje finančně a také odborně. PMR zároveň vstupuje do Těžební unie s cílem podílet se na posílení vlivu a rozvoje těžebního průmyslu v ČR.

Více informací na: www.premiot.cz/projekt/premiot-mining-resources/

Moravská břidlice: https://www.moravskabridlice.cz/
Česká žula: https://www.cezula.cz/
Tatranská žula: https://www.rock-works.sk/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..