Úvod Média Poklad jménem lithium: Jak to je skutečně s biliony, které mohou Česko...

Poklad jménem lithium: Jak to je skutečně s biliony, které mohou Česko postrčit vpřed

1505
2

Memorandum podepsané ministrem Jiřím Havlíčkem je gentlemanskou dohodou o tom, že australská firma udělá maximum, aby se lithium zpracovávalo v Česku. Kdyby vše šlo podle plánu, vyrábelo by Česko 420 tisíc automobilových baterií ročně. Byl by to i krok, jak dostat Česko z pozice montovny. Jenže pak se lithium dostalo do předvolebního boje. Respekt přináší text o tom, jak ministři porcují nejisté miliardy, pro které mohli něco udělat už dřív.

Opuštěná slepá kolej na nádraží v Dubí by mohla za pár let zažít velké vzkříšení. Stejně jako celá zdejší trať dolů do Teplic. Půjde-li vše podle plánu, někde tady v zalesněném masivu Krušných hor má ústit za pět let štola, ze které se budou odvážet do údolí miliony tun horniny ukrývající palivo budoucnosti – lehký a měkký kov jménem lithium, který by mohl přinést revoluci v energetice i automobilovém průmyslu.

Více na: http://byznys.ihned.cz/c1-65915430-poklad-jmenem-lithium-jak-to-je-skutecne-s-biliony-ktere-mohou-cesko-postrcit-vpred

2 KOMENTÁŘE

  1. Jen aby místo jedné štoly nebyl pod Cínovcem gigantický povrchový zářez. Pod Cínovcem jsou rozlity greisenové čočky a ty těžit štolami bude velmi obtížné: https://www.academia.edu/33016828/ Myslím, že obyvatelé Cínovce a Dubí se jednou budou hodně divit tomu, jak vypadá těžba nízkokovnaté rudy z tvrdé horniny, když má být rentabilní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..