Úvod Média Společnost OKD pokračuje v úsporách, snižuje počet techniků, administrativních pracovníků i zaměstnanců...

Společnost OKD pokračuje v úsporách, snižuje počet techniků, administrativních pracovníků i zaměstnanců dodavatelských firem

382
0

Důl Karviná, závod LazySpolečnost OKD pokračuje v realizaci rozsáhlých úsporných opatření, která oznámila v polovině května v souvislosti s nepříznivou ekonomickou situací. Počet techniků a administrativních pracovníků se od září sníží zhruba o 250, ještě výraznější pokles se plánuje u kontraktorů, tedy pracovníků dodavatelských firem, kteří se přímo podílejí na těžbě uhlí. Jejich počet klesne do září zhruba na 2700, což je přibližně o třetinu méně oproti konci roku 2012.

„Jde o bolestný, ale nezbytný krok. Vzhledem k cenám uhlí a dramatické situaci na světových trzích proděláváme na každé tuně, kterou vytěžíme To je dlouhodobě neudržitelný stav. Jediná cesta, která nám dává šanci na přežití, je výrazné snížení nákladů a zároveň nastavení systémových změn v organizaci firmy, abychom byli schopni těžit efektivněji,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva OKD Ján Fabián.

Snižování počtu zaměstnanců souvisí s dříve avizovaným balíkem úsporných opatření, která by firmě měla jen letos přinést kolem 2,6 miliardy korun. Vedle snižování počtu pracovníků se počítá s omezením investic, snížením administrativních nákladů, sloučením managementu všech dolů a přestěhováním centrály firmy na Důl Darkov, optimalizací pohledávek a závazků, odprodejem zásob energetického uhlí i s úsporami v mzdové oblasti. Součástí změn je také komplexní přeměna organizační struktury včetně centralizace řízení dolů a další kroky, které OKD zajistí budoucí stabilitu.

O příčinách krize v těžebním průmyslu

• Těžební společnosti na celém světě pociťují pokles zájmu o uhlí; zhruba čtvrtina vytěženého uhlí dnes nemá svého odběratele. Těžba uhlí se v posledních letech zvýšila v důsledku ambiciózních rozvojových projektů (v Austrálii, USA, Indonésii i jinde), poptávka naopak v souvislosti s hospodářskou krizí začala klesat. Trh se zároveň musí vyrovnat s dovozy levného uhlí z USA a dalších zámořských zemí do Evropy, jež souvisejí především s přechodem americké energetiky od uhlí k břidlicovému plynu. Tyto okolnosti mají vliv na propad cen.
• Ceny koksovatelného uhlí se v průběhu posledních dvou let propadly o více než 50 %, k výraznému poklesu cen došlo také u energetického uhlí.

Dopad na OKD

• OKD patří mezi pět procent těžařů na světě s nejvyššími náklady na každou vytěženou tunu uhlí, což souvisí především s náročnými geologickými podmínkami a rozsáhlými investicemi, kterými firma v minulých letech zajistila prodloužení životnosti dolů. Prodejní ceny zejména energetického uhlí jsou nižší než náklady na těžbu a provoz firmy.

Plán NWR na zajištění stability firmy

• Jedinou šancí na přežití je výrazné snížení nákladů a návrat k ziskovosti. Toho chce firma dosáhnout kombinací okamžitých úsporných opatření, selektivní a flexibilní těžby s vyšším podílem koksovatelného uhlí a nastavením nejen nové štíhlé organizační struktury, ale zcela nového podnikatelského modelu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.