Úvod Média Vyproštění velkostroje se ujme výrobce, uničovský UNEX

Vyproštění velkostroje se ujme výrobce, uničovský UNEX

1171
0

Havarované rypadlo KU 300Šetření mimořádné události velkostroje KU 300 v lomu ČSA finišuje. Těžební společnost Severní energetická na základě odborných posudků a závěrů havarijní komise stanovila postup prací na likvidaci havárie. Ty provede strojírensko-metalurgická společnost Unex z Uničova. Obvodní báňský úřad v Mostě v rámci šetření události přezkoumá opatření a dokumentaci, kterou těžební společnost provedla a předala než k havárii došlo. Nad celou akcí bude také provádět vrchní dozor.

„V Uničově bylo v druhé polovině minulého stoleté vyrobeno více než 120 kolesových rypadel různých typů včetně největšího stroje, schopného samostatného pohybu, který člověk kdy vyrobil. Zhruba čtyři desítky těchto strojů jsou stále v provozu, část z nich přímo v lomu ČSA. Protože jsme jediným oprávněným držitelem výrobní dokumentace velkostrojů, stále provádíme generální opravy a rekonstrukce těchto velkostrojů, a protože disponujeme montážním týmem, který má s těmito rypadly mnohaleté zkušenosti, považujeme za přirozené, že si Severní energetická pro tak náročnou operaci vybrala právě nás,“ řekl Jiří Mašek, viceprezident strojírenství UNEX a.s.

„Při vyprošťování velkostroje musíme mít na mysli především dvě věci: Prioritu má bezpečnost lidí a také je potřeba minimalizovat škody, resp. nedopustit, aby při tak náročné operaci došlo k dalšímu poškození rypadla,“ říká Oldřich Vojtek, specialista montáží UNEX a.s. „Přesnou techniku vyproštění určíme až poté, co přesně zjistíme reálný stav stroje, vč. funkčnosti jednotlivých zařízení. Rádi bychom totiž využili např. hydraulický systém velkostroje k jeho alespoň částečnému nadzvednutí. Zcela jistě přijdou ke slovu také jeřáby a nejrůznější systémy protizávaží, ukotvení, podpěr a podobně. Čerpat budeme zcela jistě i ze zkušeností s podobnou havárií, ke které došlo v lomu ČSA v roce 1990. Část týmu, který se na vyproštění a opravě velkostroje podílel tehdy, máme k dispozici i dnes.“

Šetření mimořádné události stále pokračuje. Je možné, že za nehodu pravděpodobně může náročná geologická situace v daném místě a nestabilita staré těžební štoly.

„Ačkoli dbáme na bezpečnost provozu v té nejvyšší míře a naše předpisy jsou opravdu ty nejpřísnější, může k podobným událostem docházet. Patří to k riziku hornického povolání, které se sice snažíme snížit na minimum, ale 100% je eliminovat nelze,“ vysvětluje Petr Kolman, generální ředitel Severní energetické a.s.

Jeho slova potvrzuje i fakt, že firma v minulosti několikrát získala od Českého báňského úřadu ocenění za bezpečnost v hornictví, a na základě loňských výsledků na její udělení opět kandiduje.

Zdroj: Tisková zpráva Severní energetické

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..