Úvod Média Závazný příkaz k likvidaci kulturní památky propadu Žebračka byl pro nezákonnost zrušen

Závazný příkaz k likvidaci kulturní památky propadu Žebračka byl pro nezákonnost zrušen

707
0

Obvodní báňský úřad pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého v Ostravě na základě podnětu Památkové inspekce MK zrušil nezákonný závazný příkaz k likvidaci důlního propadu v lokalitě Žebračka u Zlatých Hor.

Propadlina na ložisku Žebračka byla v roce 2004 prohlášena Ministerstvem kultury za kulturní památku. Jedná se o unikátní objekt mimořádných kulturně historických hodnot, jenž svým významem přesahuje hranice našeho státu. K těmto závěrům dospěla i Česká geologická služba v rámci projektu zaměřeného na zhodnocení a prognózu dalšího vývoje zlatohorského rudního revíru po ukončení těžby a zpracování rud.

Inspektor Obvodního báňského úřadu v Ostravě bez ohledu na skutečnost, že propadlina na ložisku Žebračka je kulturní památkou, nařídil v dubnu loňského roku ihned provést definitivní likvidaci předmětného propadu zasypáním. Inspektor zjevně překročil své pravomoci. Závazný příkaz vydal nejen v rozporu se zákonem o státní památkové péči, ale i s dalšími právními předpisy. Z uvedeného důvodu Památková inspekce dala podnět Obvodnímu báňskému úřadu v Ostravě k provedení přezkumného řízení. Informovala též Ministerstvo financí, které obratem rozhodlo o zrušení zadávacího řízení k veřejné zakázce „Likvidace opuštěného důlního díla Žebračka“.

Na základě opakovaného podnětu Památkové inspekce a součinnosti Českého báňského úřadu v Praze bylo přezkumné řízení nakonec zahájeno. Dne 27. března 2012 byl závazný příkaz v části, kterou byla nařízena likvidace kulturní památky propadu na ložisku Žebračka, zrušen pro rozpor s právními předpisy.

Zdroj: Ministerstvo kultury ČR

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..