Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Požár na Dole Obránců míru v Hovoranech 25. dubna 1968

Požár na Dole Obránců míru v Hovoranech 25. dubna 1968

1942
0

Důl Obránců míru v HovoranechDne 25. dubna 1968 došlo k požáru ve stropu vozovny důlních lokomotiv na Dole Obránců míru v Hovoranech v Jihomoravských lignitových dolech.

Vozovna důlních lokomotiv byla ovětrávána větrním vrtem z povrchu pomocí ventilátoru, který byl umístěn ve vozovně. V den vzniku nehody v odpolední směně byl v pažnici vrtu na povrchu vypalován otvor pro zavedení elektrického kabelu. Krátce po zahájení těchto prací ucítil pracovník, který byl určen jako požární hlídka ve vozovně, zápach po hořícím uhlí. Uvědomil dispečera a podle příkazu zastavil ventilátor. Po zastavení ventilátoru počaly do dolu vnikat kouře. Vše nasvědčovalo tomu, že se vznítila uhelná sloj ve stropu vozovny, v místě, kde bylo obnažené uhlí.

Službu konající dispečer ihned povolal pohotovostní jednotku OBZS a odvolal pracující z dolu. Průzkumná četa záchranářů vyvezla z vozovny nádržkový vůz s naftou a lokomotivu, připravila požární hadice. Započalo také hašení z povrchu vrtem, ale neúspěšně. Aby bylo zamezeno pronikání kouřů do dolu, byl na povrchu zabudován ventilátor. Ze sousední chodby byly směrem k vrtu zavrtány tři perforované trubky, kterými byla vháněna do pilíře voda. Přímý zásah byl veden také z vozovny. Aktivní hašení však bylo bezvýsledné.

Situaci zkomplikoval malý průval nadložních kuřavkových písků v průběhu hašení. Vzhledem k dalšímu možnému nebezpečí průvalu bylo rozhodnuto vrt zaplavit z povrchu směsí vody a popílku. Vrt a strop vozovny byly uzavřeny peřením z fošen. Tato akce se zdařila, vrt byl zcela zaplaven. Vozovna byla potom těsně uzavřena a dveře omazány jílovou pastou a opatřeny latexovým postřikem. Tím byla zajímavá akce ukončena.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..