Úvod Doly a revíry KDK Likvidace Dolu Slaný

Likvidace Dolu Slaný

2331
0

Dnem 1. ledna 1987 byla dle rozhodnutí ministra paliv a energetiky ČSSR zřízena nová organizační jednotka koncernu Kamenouhelné doly Kladno – koncernový podnik Důl Slaný. Jeho existence však netrvala dlouho.

Usnesením vlády České republiky č. 158 ze dne 15. května 1991 bylo nejprve rozhodnuto o přerušení báňsko-geologického průzkumu ložiska Slaný a o jeho uvedení do suché konzervace. Dalším usnesením vlády České republiky č. 691 ze dne 9. prosince 1992 k programu restrukturalizace uhelného průmyslu bylo rozhodnuto o likvidaci Dolu Slaný. Rozhodnutím Obvodního báňského úřadu v Kladně ze dne 29. března 1993 byla povolena likvidace důlních děl báňsko-geologického průzkumu ložiska Slaný, a to zasypáním. Tento způsob likvidace obou jam se zvolil s ohledem na specifické geologické a hydrogeologické podmínky v jámových ohradnících. Zásyp byl proveden upraveným materiálem z vlastního odvalu, vzniklého při hloubení.

Technický problém představoval požadavek trvalého oddělení slané a sladkovodní zvodně, který byl vyřešen provedením 150 m mocné jílové zátky do obou jam v příslušné hloubce. Před zasypáním byla z obou jam, náraží, čerpací stanice, rozvodny a z ostatních důlních děl demontována veškerá technická zařízení včetně nosníků a kabelů.

Kromě jam byly zlikvidovány také povrchové objekty (těžní věže, šachetní budovy, vrátkovny, strojovny těžních strojů, ventilátorovny, kompresorovny a další). Na zasypaných jámách byly vybudovány definitivní železobetonové uzavírací ohlubňové povály a následně se provedla technická rekultivace zbytkového odvalu včetně nezbytných protierozních úprav.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..