Úvod Doly a revíry OKD Jáma Mühsam (Mühsamschacht) v Orlové

Jáma Mühsam (Mühsamschacht) v Orlové

1678
0
Jama-Muhsam

V letech 1838 – 1843 byla Torbkem severozápadně od Staré strojní jámy (Altmaschinenschacht) a ve vzdálenosti asi pouhých 80 metrů od Schwabenschacht hloubena jáma č. IX – Mühsamschacht. Jáma Mühsam měla jméno od nemalých vlastních problémů, které se zde stále objevovaly (z němčiny Mühsam znamená namáhavý, obtížný, svízelný). Obě jámy, Schwabe i Mühsam, byly vyhloubeny v dost nešťastném místě, v kotlině orlovské vrásy, kde se vyskytovaly ve velmi značné míře důlní plyny a voda. I přesto se zde těžilo plných 45 roků. Oba doly byly zastaveny až po explozi, při níž kromě jiných přišel o život i tehdejší závodní (ředitel dolu) ing. Novotný.

Jáma Mühsam měla obdélníkový průřez 5,0×1,85 m se čtyřmi odděleními: dvě těžní, lezní a vodotěžní. Původní hloubka šachty, téměř 100 metrů (99,88 m, pokryv 52,15 m) byla po rekonstrukci v roce 1883 zvětšena na 195 metrů a dosáhla sloje Ignác (Dolu Doubrava). Jáma měla čtyři patra: první patro ve 100 metrech, kde byla spojovací chodba s výdušnou jámou (později přičleněnou a původně těžní jámou Schwabe). Druhé patro bylo ve 140 m, třetí ve 160 m a čtvrté ve 180 metrech. Žumpovní třída na 4. patře byla ražena ve sloji Ignác. Jáma byla prvně rekonstruována v roce 1871. V roce 1894 byl vypracován vládním radou ing. Hořovským návrh na rekonstrukci dolu. V té době výdřeva šachty byla silně polámaná a prohnilá – zčásti bylo použito i měkké dřevo. Jáma se měla podle návrhu rozšířit, vyzdít a opatřit parním těžním a čerpacím zařízením, v návrhu rekonstrukce požadována i určitá modernizace. Z rekonstrukce, rozpočtované na 70 663 zlatých rakouské měny, však sešlo v roce 1896 obě jámy Mühsam i Schwabe byly zastaveny a likvidovány. Poslední zbytky staveb byly odstraněny po první světové válce.

Hloubením jámy, v prvních dobách šachet, byla otvírka ukončena. Náraží byla zakládána přímo v nafáraných slojích. Mimo krátké vyřizovací překopy, nebyly další pře kopy raženy. První delší překop byl ražen na jámě Mühsam italskými dělníky ručně a pomocí dlát.

V blízkosti dolů byly vybudovány osady, tehdy zvané kolonie. Podobně jako u Altmaschinenschacht, osada asi pěti domku, místně zvaná „stará mašina”, také u dolu Schwabe vzniká osada asi čtyř domků, zvaná „švabka”. V letech 1859 -1860 bylo u dolu Mühsam postaveno 36 dělnických domků (v popředí část pro středně technické pracovníky) se 120 byty, zvaná kolonie „mizam”. Osady patřily k nejstarším na Orlovsku. Jejich konečná a úplná likvidace byla provedena až v roce 1986.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..