Společnost OKD poskytne Nadaci OKD dar ve výši 58 milionů korun. Prostřednictvím grantového řízení bude použit na podporu veřejně prospěšných projektů měst a obcí v okresech Karviná a Frýdek – Místek.
„Na základě loňských výborných výsledků hospodaření jsme se rozhodli použít část zisku ke zkvalitnění života ve městech a obcích, které dlouhodobě ovlivňuje činnost společnosti OKD. Chceme tím ještě více přispět k rozvoji tohoto regionu,“ uvedl Jiří Bubík, finanční ředitel OKD a předseda správní rady Nadace OKD.
Částka 58 milionů korun bude z velké části rozdělena mezi investiční projekty nekomerčního charakteru prostřednictvím nového nadačního programu Nadace OKD obcím. Žadateli mohou být města a obce v okresech Karviná a Frýdek – Místek a jejich příspěvkové organizace.
„Město nebo obec může podat žádost o podporu jednoho či dvou projektů, přičemž výše podpory každého z nich může činit až 5 milionů korun. Mohou to být například naučné stezky, cyklostezky, hřiště, výsadba veřejné zeleně nebo projekty zaměřené na péči o kulturní či technické památky a jejich rozvoj. Žádosti budeme přijímat od 1. srpna do 30. září,“ doplnila Monika Němcová, ředitelka Nadace OKD.
Prostřednictvím nadace pomáhá společnost OKD jakožto její zřizovatel uskutečňovat veřejně prospěšné projekty v Moravskoslezském kraji. Od svého založení v roce 2008 již Nadace OKD podpořila více než 3 200 projektů částkou převyšující 365 milionů korun.
Jak už jsem psal k jinému článku , v dolu Měděnec je ukázka toho jak se snadno pohřbí bohatý zdroj asi dost kvalitní pitné vody . Jak jsem se dověděl od hlídače těsně po zatopení dolu , valilo se tam třicet vteřinových litrů což je asi dva kubíky za minutu a ty co tam chtěli pořídit muzeum odčerpávání finančně ,, utahalo ” ( hloubka asi 270 m a k tomu průměrný výkon více než 50 kW ) . Vím od mého otce kterému vyprávěl jeho známý co tam kdysi pracoval jak mu při navrtávání na odstřel tlak vody najednou vyrazil vrtačku a voda stříkala ve štole údajně skoro čtyřicet metrů daleko . Ten důl se nachází na relativně dost strmém kopci a tak podle mapy vrstevnic by stačilo prorazit maximálně 1,5 km dlouhou štolu která by zasáhla spodní patro a voda by sama odtékala bez jakéhokoliv nároku na energii a zásobovala dolní obce a města ve kterých se často náročně upravuje říční voda .I kdyby obsahovala radon , cestou dolů by se ho ve vyrovnávacích vodojemech rozstřikem zbavila . Důl tak mohl sloužit jako muzeum s náklady jen na provoz těžního stroje a odčerpávání malinkého množství znečištěné vody ale i ta by mohla sama odtékat samostatným potrubím v odvodňovací štole . Co se někde vyhází miliónů za nesmysly ale tady kde by nepatrné provozní náklady na pitnou vodu brzy vrátily náklady na stavbu na to holt peníze nejsou .