Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Požár v náraží na Dole Petr Cingr 9. ledna 1968

Požár v náraží na Dole Petr Cingr 9. ledna 1968

1824
0

Důl Petr Cingr v OstravěNa Dole Petr Cingr v OKR došlo dne 9. ledna 1968 k požáru od jiskry při opalování šroubů od průvodnic ve vtažné jámě.

Údržbáři měli za úkol vyměnit průvodnice ve výšce asi 86 metrů nad náražím spodního patra. Pro opálení příchytných šroubů použili autogen. Při upalování z klece držel pomocník svářeče pod opalovaným šroubem lopatku, na které zachycoval upálené matice a ty potom házel do připraveného kbelíku s vodou. Celkem upálili 8 šroubů a uvolněnou průvodnici vytáhli pak na horní náraží.

Při upalování nevěnovali pozornost padajícím jiskrám nebo žhavému kovu, které volné padaly do jámy. Domnívali se, že padající jiskry jsou studené, a že nemohou zapálit žádné hořlaviny na spodním patře.

Pro tuto práci byl vedením podniku vystaven „Bezpečnostní pasport pro práci s otevřeným ohněm“, kde bylo výslovná stanoveno, že má být učiněno opatření proti padajícím Jiskrám.

Přítomný technický dozor vyfáral před vlastním upalováním šroubů na povrch a nepřesvědčil se o vhodnosti a spolehlivosti opatření, která měla zamezit padání jisker nebo žhavého kovu do jámy. Na spodním náraží neurčil hlídku, která by mohla upozornit na padající jiskry, a která by mohla v případě nebezpečí zasáhnout.

Proto se také mohlo stát, když jedna z jisker padla na fošny v podlaze náraží, že se mastné dřevo vznítilo a požár se velmi rychle rozšířil po celém náraží. Brzy se vznítily kabely, vzduchové hadice, rozváděč elektrické signalizace a podobně. O požáru nikdo nevěděl.

Pracovníci na vyšším patře nevěnovali ani pozornost tomu, že zhaslo světlo a domnívali se, že elektrikáři opravuji osvětlení. Teprve když uviděli zář v jámě, sfárali na nižší patro a započali hasit požár, který mezitím dosáhl takové Intenzity, že např. nevýbušná skříňka telefonu se úplně roztavila.

V souvislosti s touto nehodou bylo technickým dozorem hrubě porušeno ustanovení § 10 012, odst. 3, písm. e), BP čj. 9000/61:

Před prací na těžní věži nebo v jámě musí být učiněna opatření, která zabrání padání žhavých jisker, žhavého kovu apod. do jámy.

Kromě toho opomenul technický dozor plnit své další povinnosti, které mu byly stanoveny bezpečnostním pasportem pro tuto práci.

Osvědčení pracovníci se spokojili pouze s tím, že zachycovali upálené matice, avšak neučinili nic k zneškodnění jisker padajících do jámy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..