Úvod Doly a revíry Diamo Proběhla druhá vlna propouštěcích pohovorů na karvinských dolech

Proběhla druhá vlna propouštěcích pohovorů na karvinských dolech

953
0
Hornici-OKD-01

Státní podnik DIAMO dokončil druhou vlnu propouštěcích pohovorů zaměstnanců utlumovaných dolů převzatých od OKD dle vládního usnesení. Od 3. 3. do 10. 3. 2021 absolvovalo pohovory 1 212 lidí. Až na jednoho si všichni zvolili ukončení pracovního poměru dohodou.

„Byla to náročná akce, kterou jsme připravovali ve spolupráci s pracovníky OKD už od prosince. Na přípravě a organizaci pohovorů se podílely čtyři desítky našich zaměstnanců nejen z regionu a ředitelství, ale i z ostatních odštěpných závodů. Děkuji všem, kteří přispěli k tomu, že pohovory proběhly bez komplikací i přes mimořádně složitou koronavirovou situaci,“ uvedl Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO.

Státní podnik ve spolupráci s OKD a odbory sestavil 10 komisí, které prováděly pohovory na 10 místech OKD a denně musely zvládnout přes dvě stovky pohovorů. Probíhaly na dolech Darkov, ČSM a ČSA podle stanoveného harmonogramu v pracovních dnech od 7.00 do 16.00 hodin.

Zaměstnanci měli možnost stejně jako při první vlně ukončit pracovní poměr dohodou nebo výpovědí. Se všemi zaměstnanci, kterých se týká propouštění, pracovníci OKD provedli předem informační pohovory. Během propouštěcích pohovorů si ukončení pracovního poměru dohodou zvolilo 1 211 lidí. Osmi zaměstnancům byla po projednání s odbory zaslána výpověď. Se zbývajícími třemi desítkami zaměstnanců, kteří se nedostavili převážně proto, že jsou v dočasné pracovní neschopnosti (nemocenská) nebo v karanténě s dočasnou pracovní neschopností, proběhnou pohovory individuálně v náhradním termínu.

V případě ukončení pracovního poměru dohodou k 31.3. 2021 zaměstnanci obdrží až 11násobek průměrného měsíčního výdělku (podle počtu odpracovaných let), v případě výpovědi pouze maximálně 4násobek průměrného měsíčního výdělku. Na základě výpovědi bude pracovní poměr ukončen k 31.5. 2021. Postup a přechod práv i povinností z pracovně právních vztahů na nového zaměstnavatele byl projednán se zástupci všech odborových organizací působících na OKD i v s. p. DIAMO.

Hlavním podpůrným nástrojem státu pro odcházející pracovníky je státní příspěvek ke zmírnění sociálních dopadů útlumu hornictví (dle NV č. 415/2020 Sb.). Mají na něj nárok všichni propuštění zaměstnanci, ale musí o něj požádat. Informace a formuláře dostali při propouštěcích pohovorech. Pro horníky pracující v podzemí činí příspěvek 8000 korun měsíčně, pro ostatní 5 300 korun měsíčně. Podporu mohou dostávat až pět let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka.

Původní počet zaměstnanců OKD, určených v prosinci k ukončení pracovního poměru ve druhé vlně (1 277), se postupně před pohovory ještě snížil vlivem různých okolností, zejména z důvodu potvrzení nemoci z povolání a také převodem dalších pracovníků na útlumové práce pod s. p. DIAMO. Oproti loňským předpokladům zůstává na převedených dolech pod státním podnikem DIAMO více zaměstnanců. Aktuálně má závod DARKOV přes 700 zaměstnanců.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..