Úvod Memorabilia Letáky, plakáty, tisk Propagační materiál OKD – Důl ČSA (1985)

Propagační materiál OKD – Důl ČSA (1985)

1247
0

Dnešní k. p. Důl ČSA je vybudován v hornickém městě Karviná a patří mezi nejstarší kamenouhelné doly na území naší vlasti. Má svou dlouholetou tradici a podle historicky dochovaných dokumentů se uhlí v Karviné dobývá déle než 200 let. Je to případ ojedinělý v měřítku celé střední Evropy.

Bylo to v roce 1776, kdy hraběti Larisch-Mönnichovi bylo povoleno kutání uhlí na jeho panství. Po celé jedno století se těžilo jen malé množství z povrchových vrstev. Počáteční těžba se počítala na centy, uhlí bylo rubáno kilofem, lopatou a krumpáčem.

Již v 1. polovině 19. století došlo k určitému technickému rozvoji: krumpáče byly nahrazeny sbíječkami. Teprve znárodněním průmyslu a nástupem VTR nastal prudký rozvoj podniku. V oblasti dobývání byla prosazena kombajnová těžba širokopokosovými kombajny Donbas, v porubech se začaly používat hřeblové dopravníky. Důlní pracoviště byla postupně vybavována nejmodernější technikou zejména naší a sovětské výroby. Havíři na „Armádě“, jak je populárně Důl ČSA nazýván, byli tedy u kolébky rozvoje kombajnové těžby, při zavádění různých technických pracovištích. Někdejší těžby a nebezpečná práce byly na ústupu. Rozhodující část celé těžby uhlí dnes dobývají nejen kombajny, ale i ucelená komplexní důlní technika s možností automatizace. Důl ČSA dobývá černé, kamenné uhlí, vysoce koksovatelné na rozloze asi 460 ha užitkové plochy z celkové rozlohy důlního pole 842 ha.

Dnes se těžba počítá na tisíce tun a za celý rok představuje úctyhodné 2 milióny. Těžba je řízena zhruba 700 TH pracovníky – z toho 160 inženýry, kteří mají k dispozici nejmodernější technické vybavení včetně průmyslové televize a výpočetního střediska. Vysoký stupeň organizátorského umění, iniciativa pracujících, nevšední nadšení a obětavost svědčí o vysokých morálně politických kvalitách všech pracovníků. Často jsme slýchávali a nadále slýcháváme jména: Krejčí, Mynář, Sznapka, Pala, v posledních letech pak Kontrik, Kotrla, Šimonů, Lojkásek a četná další. Tito všichni pomáhali našemu dolu a také jejich zásluhou náš důl získal nejvyšší státní vyznamenání: Řád práce a Řád republiky. Horníci Dolu ČSA vytvořili v minulé pětiletce 108 rekordů a také 7. pětiletka se má čím pochlubit. Doposud bylo překonáno 76 rekordů.

O hornících se v minulosti psávalo jen v souvislosti s hladovými stávkami a hornickou bídou. Vysoká životní úroveň dnešních hornických rodin je samozřejmostí. Nemalé prostředky vynaložil podnik po roce 1945 na výstavbu bytů, sociálních a rekreačních zařízení. Skoro všichni zaměstnanci bydlí v bytech 1. kategorie, jiní v moderních rodinných domcích. O zdraví našich pracujících pečují lékaři a stomatologové v jednom z nejmodernějších závodních středisek v Severomoravském kraji. Provádějí zde nejen běžnou léčbu, ale i preventivní úkony. K dispozici je i podniková sauna a středisko má rovněž bohaté rehabilitační zázemí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..