Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Úraz při vystrojování jámy Jindřich závodu 3 Dolu ČSA v Karviné 24....

Úraz při vystrojování jámy Jindřich závodu 3 Dolu ČSA v Karviné 24. května 1971

1642
0

Smrtelný úraz utrpěl pracovník VOKD, předák hloubení, při vystrojování prohloubené jámy Jindřich v závodě 3 dne 24. května 1971.

Postižený se dvěma spolupracovníky měl dokončit kompletaci atypického věnce stolice 10. patra prohlubované jámy. Všichni pracovali na vrchní plošině vystrojovací klece. Postižený potřeboval další klíče na utahování šroubů, které měl uloženy asi o 4 m výše ve sklípku náraží 10. patra. Do tohoto prostoru bylo možné vstoupit jednak po pevném žebříku lezního oddělení, jednak po lanovém žebříku, který visel kolem vystrojovací klece. Kromě toho mohl vystoupit i nedovoleným způsobem po nosnicích v jámě. Kterou cestu použil, si jeho spolupracovníci nevšimli.

Poté, pravděpodobně na zpáteční cestě, postižený spadl z výše asi 12 m na plošinu zřízenou v hloubení v úrovni čerpací komůrky. Spadl buď z lanového žebříku, nebo z některé části výztuže. Pádem na plošinu se smrtelně zranil. Co zavinilo jeho pád, se nepodařilo zcela jednoznačně objasnit. Nelze proto zde uvést ani konkrétní ustanovení platných horních předpisů, které byly porušeny. Zavinění druhé osoby na úrazu nebylo zjištěno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..