Úvod Doly a revíry RD Příbram Popis svislých důlních děl na Dole Cínovec

Popis svislých důlních děl na Dole Cínovec

1311
0

Důl Cínovec ukončil svou těžební činnost počátkem 90. let 20. století, nicméně doposud po něm zůstala důlní díla, která různým způsobem zpřístupňovala ložisko z povrchu anebo umožňovala propojení mezi jednotlivými patry dolu.

Jáma Cínovec 1

Toto úvodní dílo obdélníkového profilu, 2,50 x 3,60 m, sloužilo k svislé dopravě lidí, rubaniny a materiálu mezi povrchem a 1. patrem dolu. Jáma Cí 1 je prohloubena až na 2. patro dolu, není však dokončena výstroj po úroveň 2. patra, není dokončena ani volná hloubka. Na této jámě je použita svorníková výztuž přichycená lepenými svorníky v kombinaci s drátěným pletivem a nastříkaným betonem.

Výstroj jámy tvoří lezné oddělení (ocelová odpočívadla, ocelové žebříky), které je od těžního oddělení zajištěno ocelovým mřížovým pažením.

Těžní oddělení je tvořeno dřevěnými průvodnicemi 120 x 140 mm pro vedení dvou dopravních nádob. Průvodnice jsou uchyceny na rozponách, zhotovenými z válcovaného materiálu U profilu č. 18. Tyto rozpony jsou navařeny na konzole (profil. U č. 18), které jsou do skály upevněny lepenými svorníky.

Strojní oddělení jámy tvoří výtlačné řády a el. kabely samostatně upevněné na nosných konzolích (profil. U č. 18).

Jáma Cínovec 2

Toto úvodní důlní dílo kruhového profilu 0 4,5 m sloužilo k svislé dopravě lidí, rubaniny a materiálu mezi povrchem, 1. patrem a 2. patrem dolu. Jáma Cí 2 je vyhloubena na 2. patro dolu včetně volné hloubky. Výztuž této jámy je tvořena betonovou výztuží v kombinaci s tvárnicovou výztuží. Výstroj jámy tvoří lezné oddělení (ocelové odpočívadla, ocelové žebříky), které je od těžního oddělení zajištěno ocelovým mřížovým pažením.

Těžní jáma Cí 2 má dvě těžní oddělení, v kterých jsou zabudovány dřevěné průvodnice o rozměru 160 x 160 cm pro vedení dvouetážových dopravních nádob. Průvodnice jsou uchyceny na rozponách, které tvoří U profil č. 18. Tyto rozpony jsou navařeny na konzole (profil U č, 18), které jsou do skály uchyceny ocelovými svorníky a pro zpevnění ještě zabetonovány.

Strojní oddělení jámy tvoří výtlačné řády e el. kabely samostatně upevněné na nosných konzolích (profil U č. 18).

Větrací komín K 20 225

Toto svislé důlní dílo, obdélníkového profilu 2,5 x 4,8 m slouží jako hlavní vtažné dílo pro systém větrání celého dolu. Je vyhloubeno z povrchu na úroveň 2. patra dolu s průnikem na IV. patro a 1. patro dolu.

Výztuž v úseku povrch – IV. p. je tvořeno cihlovou vyzdívkou. Pod úrovní IV. patra tvoří výztuž lepené svorníky, drátěné pletivo s betonovým nástřikem.

Výstroj komína tvoří lezné oddělení (ocelová odpočívadla, ocelové žebříky), které je od dopravního oddělení odděleno zábranou z drátěného pletiva. Ocelová odpočívadla jsou navařena na rozpony (U profil č. 18), které jsou zazděny do výztuže. Výstroj dopravního oddělení nebyla dokončena (chybí průvodnice). Strojní oddělení komína tvoří výtlačné řády a el. kabely samostatně upevněné na nosných konzolích (profil Uč. 18) v úseku povrch – 1. patro.

Komín K 20 400

Sloužil jako větrací důlní dílo, obdélníkového profilu 2,0 x 4,0 m. Zároveň sloužil jako útěková cesta mezi 1. a 2. patrem dolu. Výztuž je tvořena lepenými svorníky a drátěným pletivem. Výstroj komína tvoří lezné oddělení (ocelová odpočívadla, ocelové žebříky), které je od dopravního oddělení odděleno zábranou z drátěného pletiva. Ocelová odpočívadla jsou navařeny na rozpony (profil U č. 18), které jsou navařeny na konzole (profil U č. 18) připevněné lepenými svorníky do horniny. Ve strojním oddělení jsou el. kabely upevněny na nosných konzolích (profil U č. 18).

Komín K 20 201

Byl ražen jako zásobní komín pro těžbu z 1. patra na 2. patro dolu. Komín byl zhavarovaný závalem.

Komín K 10 302, K 10 305

Oba komíny byly vyraženy razící plošinou RP 3 v profilu 2,2 x 2,2 m v rámci projektu PP – Západ. Oba komíny byly raženy s úrovně 1. patra na úroveň V. patra dolu. Výztuž ani výstroj nebyla v těchto komínech realizována.

Komín K 10 307, K 10 301

Oba komíny byly raženy klasicky s dřevěnou výztuží v profilu 1,5 x 3,0 m. Oba komíny byly raženy z úrovně 1. patra na dovrchní chodbu U 10 301.

Výstroj komínů tvoří lezné oddělení (dřevěné žebříky a odpočívadla), strojní oddělení (potrubí, el. kabely, plechové větračky) a sypné oddělení, které je od lezného a strojního oddělení odděleno dřevěným plným pažením.

Komín K 10 303, K 10 304

Oba komíny byly raženy klasicky s dřevěnou výztuží v profilu 1,5 x 3,0 m. Oba komíny byly raženy z úrovně 1. patra na dovrchní chodbu U 10 302. Výstroj komínů tvoří lezné oddělení (dřevěné žebříky a odpočívadla), strojní, oddělení (potrubí, el. kabely, plechové větračky) a sypné oddělení, které od lezného a strojního oddělení je odděleno dřevěným plným pažením.

Komín K 40 001

Komín byl odvrtán z povrchu na 1. patro dolu. Je kruhového průměru 1 840 mm. Sloužil jako výdušné důlní dílo pro odvedení důlních větrů z 1. patra dolu. Výztuž ani výstroj nebyla v tomto komíně realizována. Pouze vyústění komína na povrch je vyztužen do hloubky 16,5 m ocelovou pažnicí o průměru 1 600 mm. Tato pažnice dosahuje nad úroveň terénu do výšky 3,5 m, čímž je zabráněno vstupu do tohoto důlního díla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..