Úvod SU HDB Hnědouhelné doly Březová

Hnědouhelné doly Březová

2570
0
Retezovka-lom-Antonin

Historie těžby a využívání hnědého uhlí na Sokolovsku pro průmysl a dopravu před rokem 1945 je stará asi 100 let. Její počátky jsou spojeny s rozvojem tovární výroby porcelánu, skla, keramiky, textilu a chemických výrobků.

Bývalý státní podnik Hnědouhelné doly Březová prošel od roku 1945, kdy se datuje jeho novodobější historie, řadou různých změn, a to zejména postupným slučováním a sdružováním menších podniků a provozů ve větší organizační celek v rámci vytvořeného sdružení a později oboru Hnědouhelné doly a briketárny, Sokolov (HDB).

Dřívější provozy a podniky, které byly postupně začleněny do současného podniku HDB, těžily hnědé uhlí v západní části sokolovského revíru. Západní oblast se vzhledem k výhodnějším geologickým podmínkám, především uložením sloje Antonín a Anežka, rozvíjela až do 80. let dynamičtěji než východní část. Rostoucí objemy těžby uhlí a ještě rychleji rostoucí mocnost nadloží vyžadovaly techniku s vysokými výkony a dokonalou technologií. Postupné omezování těžeb v hlubinných dolech a přechod na povrchovou těžbu v širším měřítku zaznamenaly dosahování vyšších těžeb a výrubnosti.

Do roku 1990 bylo v podmínkách státního podniku uplatňováno organizační členění — podnik, závod, úsek. Na základě předcházejícího rozboru a předložených návrhů na zjednodušení vlastního řízení, jeho racionálnosti a uplatnění podmínek samostatnějšího rozhodování odstoupil státní podnik od řízení závodové struktury.

S platností od 1. 1. 1990 byla uplatněna nová organizační struktura státního podniku, vytvořením menších organických celků — provozů — podle výrobně technologického členění, s preferencí horizontálních vazeb, ekonomicky uzavřených, s pružnou organizační strukturou a vymezením konkrétního rozsahu vykonávaných činností.

Základními organizačními úrovněmi uvnitř státního podniku byla:

a) správa státního podniku
b) provozy — výrobní základna

Správa státního podniku plnila funkci výkonného aparátu ředitele SP. Tvořily ji útvary úseku ředitele a odborné útvary v působnosti jednotlivých náměstků (pro výrobu, pro techniku, pro ekonomiku a pro personální a sociální rozvoj).
Výrobní základna státního podniku byla členěna na 14 výrobních provozů, v jejichž čele je vedoucí provozu. Byly to:

Lom Marie
Lom Medard – Libík
Lom Libík Sever
Důl Marie (hlubina)
Kolejová doprava
Služby důlní dopravy
Autodoprava
Úpravny
Dřevařská výroba
Údržba I.
Údržba II.
Údržba úprav. zařízení
Stavební výroba

V roce 1994 Fond národního majetku spojením Palivového kombinátu Vřesová, Hnědouhelných dolů Březová a Rekultivací Sokolov založil společnost Sokolovská uhelná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..