Úvod Doly a revíry VUD Charakteristika a vývoj Východočeských uhelných dolů (VUD)

Charakteristika a vývoj Východočeských uhelných dolů (VUD)

4269
0

Důl Jan Šverma, ŽaclérVýchodočeské uhelné doly (VUD), státní podnik Trutnov (dříve Malé Svatoňovice), se vyčlenily z bývalého státního podniku Kamenouhelné doly, koncern Kladno, dne 1.7. 1990.

Státní podnik VUD, s. p., byl založen rozhodnutím ministra paliv a energetiky ČSFR č. 44/1990 ze dne 26. června 1990 a byl zapsán v podnikovém rejstříku u Okresního soudu v Hradci Králové, oddíl Ps, vložka 317 a A XII 317.

V době vzniku byl s. p. VUD organizačně rozdělen na 4 závody:

— Důl Zdeněk Nejedlý, Malé Svatoňovice – Odolov
— Důl Jan Šverma, Žacléř
— Důl Kateřina (dříve Stachanov), Radvanice v Čechách
— Strojírenský a opravárenský závod, Jívka

Do konce roku 1990 bylo součástí podniku i Střední odborné učiliště Malé Svatoňovice. Strojírenský a opravárenský závod Jívka byl delimitován z rámce VUD, s.p., k 1.1.1991.

Těžba na Dole Zdeněk Nejedlý byla v rámci schváleného Útlumového programu ukončena k 31.11 1991. V roce 1992 byly ukončeny práce spojené s likvidací jednoúčelových objektů, nevhodných pro další využívání a dokončena rekultivace odvalu.

Těžba na Dole Jan Šverma byla na základě rozhodnutí ministra pro hospodářskou politiku a rozvoj ČR ze dne 19. 6. 1992 ukončena k 31. 12. 1991. Zpracovaný projekt technické likvidace dolu předpokládal ukončení likvidačních prací k 30.9.1994.

Ve zpracovaném privatizačním projektu VUD, s. p., předloženém na MHPR ČR se uvažovalo s pokračováním hornické činnosti v regionu jen na Dole Kateřina vyčleněném z rámce VUD formou akciové společností.

Hlavní vývojové etapy hornické činnosti v oblasti lze ve stručnosti shrnout následovně:

V Žacléři provozovali těžbu po nálezu uhlí v roce 1570 drobní těžaři na dolech Marie — Julie a v revíru Procopi — Jiří do roku 1896, resp. 1898, kdy byly sloučeny pod Západočeský báňský akciový spolek Vídeň, později Praha, Zbůch u Plzně.

Ve Svatoňovicích provozovali těžbu od nálezu uhlí v roce 1590 do konce 18. století drobní těžaři, od roku 1792 postupně rodiny knížat Kuroňských a Zaháňských, Schaumburg-Lippe a od roku 1896 Mirošovsko — Libušínsko — Svatoňovická báňská společnost.

Nález uhlí v Radvancích v Čechách je z roku 1843 a po využívání ložiska drobnými těžaři a kutéry zajišťovalo od roku 1918 těžbu Radvanické kamenouhelné těžařstvo v Trutnově.

V roce 1946 vznikl národní podnik Východočeské uhelné doly se závody:

— Důl Zdeněk Nejedlý, Rtyně v Podkrkonoší, od roku 1982 v Malých Svatoňovicích — v Odolově
— Důl Jan Šverma v Žacléři
— Důl Stachanov v Radvanicích v Čechách s výjimkou období 1951 — 1957, kdy byl důl převeden do správy Jáchymovských dolů pro exploataci radioaktivních surovin.

V průběhu předchozích let docházelo ke změnám sídla organizace (podnikového ředitelství) — Rtyně v Podkrkonoší, Malé Svatoňovice, Trutnov, jakož i organizační struktury (trust, kombinát, sdružení, oborové ředitelství, koncern apod.), zpravidla ve vazbě na revír Kladno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..