Úvod Doly a revíry ŽDHE Důl č. IV-východ v Nučicích

Důl č. IV-východ v Nučicích

1275
1

Na dole č. IV-východ v Nučicích zahájena těžba v roce 1903. Důl byl otevřen k snadnějšímu vydobytí železné substance bývalé „staré šachty“, kde se začalo s dobýváním v roce 1853. Důl spojen vlečkou Kladno-nučické dráhy přes důl č. III. K rampě vedla úzkokolejná elektrická dráha z dolu č. II Jinočany. V roce 1919 těžba rudy zastavena a elektrická dráha zrušena. Provozní budovy byly zčásti demolovány, zčásti upraveny na byty pro zaměstnance.

Ložisko dolu č. IV bylo v prvních fázích dobýváno lomem. S postupem do hloubky se přešlo na hlubinné dobývání. Ložisko důlního pole č. IV bylo otevřeno ve své východní části kolmou jamou 167 m hlubokou, kruhového průřezu o průměru 3,3 m, vyzděnou. Měla dva těžní obzory v 97,6 m a ve 163 m. Byla nejdříve vyhloubena (r. 1900) na 24. patro a později na 36. patro (r. 1904). Těžba touto jamou byla zastavena v srpnu 1918 a do r. 1941, kdy byla zasypána, sloužila jako větrací jáma.

V západní části důlního pole byla otvírka provedena kolmou jamou 64,5 m hlubokou pravoúhlého průřezu – 4400 x 1850 mm s dřevěnou výztuží. Měla jeden těžební horizont v 63 m hloubky.

1 komentář

  1. Díky za zajímavé info o tomto dole. Na místě šachty není už vůbec nic, jen opodál stojí jeden baráček a pak domek od bývalého nádražíčka. Od jihu to vše začíná pohlcovat satelit. Nebylo by nějaké foto tohoto dolu z doby kdy ještě fungoval?
    Vláďa

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..