Úvod Média Hornoměstské podzemí se po roce opět otevírá veřejnosti

Hornoměstské podzemí se po roce opět otevírá veřejnosti

367
0

V sobotu 22. července 2017 se opět po roční pauze mimořádně otevírá hornoměstské podzemí, a to v rámci 5. ročníku hornických dnů a 19. ročníku tradičních hodů. Bude vynechána štola Antonína Paduánského a bude možné navštívit Staré patro a Petrův obzor. Do podzemí se bude fárat nově vybudovanou úpadnicí, která umožňuje navštívit podpovrchové partie hornoměstského podzemí bez nutnosti procházet bezmála 500 m dlouhou odvodňovací štolou.

Petrův okruh se nachází v hloubce cca 45 m pod centrem obce. Celkově bude zpřístupněno asi 150 m chodeb a pro jeho návštěvu je třeba zdolat dvacetimetrový prudký úsek vybavený žebříky. Na Petrově okruhu je možné vidět staré chodby a středověké dobývky, ale i komín směřující až na úroveň štoly Sv. Antonína Paduánského.

Podzemí pod Horním Městem se podařilo zpřístupnit v rámci projektu „Revitalizace a resocializace území postiženého těžební činností v Horním Městě – Revitalizace centra obce po těžební činnosti – zajištění starých dobývek – dodatečné stavební práce“ prováděného firmou Gemec Union. V rámci revitalizace byla vyzmáhanána štola Antonína Paduánského, která reprezentuje historické důlní dílo – odvodňovací štolu jako pozůstatek dolování stříbrných rud v této oblasti. Byla rovněž vyražena úpadnice Eva, komín Karel a nově také úpadnice poblíž jámy Jaromír.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.