Úvod Doly a revíry Břidlice Historie dolu Nové Těchanovice-Lhotka

Historie dolu Nové Těchanovice-Lhotka

984
0
Dul-Lhotka

Historie těžby na Nízkém Jeseníku

Břidlice byly využívány k pokrývání střech již v dávných dobách. Nejstarší nám známé písemné zmínky pocházejí z období po roce 1200 z oblasti německého Mayenu, avšak hornická činnost v mayenské oblasti probíhala zřejmě už v dobách starých Římanů.

Dle dochovaných dokumentů se v oblasti Nízkého Jeseníku břidlice těžila již v 18. století, dřívější těžba však není vyloučena. Těžba ve všech lokalitách byla v prvních počátcích povrchová a opracování se provádělo klínováním suroviny a osekáváním ploten motyčkami. Mezi nejstarší břidlicové lomy na Nízkém Jeseníku patří zároveň i největší lom u Svobodných Heřmanic, kde se podle Řiháka břidlice těžila od roku 1775. Archivně doložená těžba je z let 1832 v oblasti Velká Střelná a podle Staňka v roce 1836 u Klokočova. Ve zprávě olomoucké komory z roku 1860 se hovoří o dobývání břidlice na severní Moravě u dvaceti sedmi obcí.

Pozdější hlubinnou těžbou se začala získávat jadrná a neporušená surovina. Výrobky z takovéto suroviny těžené hlubinným způsobem mají mnohem větší kvalitu a trvanlivost. Jednou z prvních lokalit, kde se břidlice začaly dobývat v hlubinách země, byla Velká Střelná. Doly ve Velké Střelné dosahovaly hloubky okolo 150m a takto těžená břidlice splňovala i ta nejpřísnější kritéria kvality.

Štípání břidlicových ploten, Nové Těchanovice, foto Žůrek r. 1952, archiv autor

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..