Úvod Doly a revíry JD Lokalita Jelení vrch závodu Javorník, JD Rožná

Lokalita Jelení vrch závodu Javorník, JD Rožná

1127
0

Zmíněná lokalita se nachází v Rychlebských horách, v okrese Šumperk, asi 7,5 km severozápadně od ložiska Zálesí. Ložisko bylo objeveno v roce 1957 emanačním průzkumem závodu IV KP Nové Město na Moravě a v roce 1961 prozkoumáno ze štoly č. 2. později byla vyražena štola č. 4. V roce 1964 byla lokalita převzata od závodu IV GP UP Nové Město na Moravě a přičleněna k tehdejšímu závodu Javorník, n.p. JD Rožná.

Štola č. 2 je situována na kat. území obce Bílá Voda, na jižním svahu Jeleního vrchu nad obcí Bílá Voda. Délka štoly 720 m, profil 6,2 m2, výztuž dřevěná. Štola otvírala 2. patro. Po ukončení provozu bylo ústí štoly zavaleno.

Štola č. 4 je situována nad štolou č. 2 a otvírala 1. patro. Po ukončení provozu bylo ústí štoly zavaleno.

Z obou štol byla prováděna ražba horizontálních důlních děl a rovněž v omezeném rozsahu dobývání. Provoz na lokalitě byl ukončen v roce 1964.

Na kat. území obce Zálesí byly ještě vyhloubeny dvě průzkumné šachtice č. 1 a č. 2 o hloubce cca 20 m. Z nich bylo provedeno asi 100 m průzkumných chodeb. Následně byly obě šachtice zasypány.

Lokality Zálesí i Jelení vrch byly těženy závodem Javorník, který byl zřízen po převzetí ložiska Zálesí v roce 1958 jako samostatný důlní závod tehdejšího n.p. JD Trutnov. Těžební činnost závodu byla ukončena k 31.12. 1968.

V průběhu etap průzkumu a těžby obou lokalit zde byly provedeny tyto objemy důlních prací:

• vyhloubeno jam (slepá jáma) ….. 106 m
• vyhloubeno průzkumných šachtic….. 43 m
• vyraženo horizontálních důlních děl ….. cca 32 000 m
• vydobyto uranové rudy ….. cca 300 000 t.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..