Úvod SHD DVÚZ Hlavní důlní díla Dolu Centrum

Hlavní důlní díla Dolu Centrum

2981
0

Důl Centrum, jáma Centrum IZákladní otvírka je zajištěna dvěma vtažnými svislými jámami (Centrum I a Centrum II) a jednou výdušnou jámou XII, které tvoří z hlediska větrání jednu větrní oblast. Tyto jámy se nachází na katastrálním území obce Dolní Jiřetín.

Jáma Centrum I

Jáma Centrum 1 byla vyhloubena v roce 1888. Název předmětné jámy se v průběhu jejího provozního významu neměnil. Tato jáma bývá označována také jako „stará jáma“. Byla vyhloubena do hloubky 170,13 m. Jáma slouží nejen k přivádění čerstvých větrů do dolu a k plavení popílků využívaných pro asanační účely, ale i pro dopravu dlouhého materiálu a výjimečnou jízdu mužstva.

Jáma Centrum I má kruhový průřez o průměru 3,8 m. Výztuž jámy je cihlová o síle zdiva 30 cm. Výstroj tvoří lezní oddělení, plavící potrubí o průměru 80 mm, výtlačné potrubí o průměru 200 mm, silnoproudé kabely a těžní zařízení klecové s jednoetážovými klecemi pro 2 vozy.

Jáma je situována v areálu Dolu Centrum poblíž místní příjezdové komunikace navazující ze silnic III. třídy č. 2541 Záluží – Horní Jiřetín a II. třídy č. 255 Dolní Jiřetín -Komořany.

Ohlubeň jámy Centrum 1 se nachází v jámové budově, ke které je přistavena těžní strojovna. V bezprostřední blízkostí jámové budovy se nachází plavící místo, které je vybaveno rošty pro výklop z aut a podúrovňovým zásobníkem, ale také kolejí pro plavení popílku.

Jáma byla vyhloubena až na ložisko uhelné sloje do celkové hloubky 170,13 m. Je nafárána od kóty + 95,35 m. Průměrná mocnost nadložních zemin činí v místě jámy Centrum I cca 141 m.

Jáma Centrum II

Jáma Centrum II byla vyhloubena, tak jako jáma Centrum II, až na ložisko uhelné sloje, ale v tomto případe do hloubky 173,73 m. Tato jáma bývá označována také jako „nová jáma”. Počátky její výstavby se datují do roku 1954. Její hlavní význam je, že slouží jako vtažná a hlavní těžní jáma pro Důl Centrum.

Jáma Centrum II má průměr 5,5 m. Je vyztužena litým betonem o tloušťce 0,5 m. Výstroj jámy zahrnuje těžní zařízení s dvojetážovými klecemi pro 4 vozy o objemu 1,32 m3, lezní oddělení, výtlačné, inertizační, vzduchové a plavící potrubí Vzdálenost mezi rozponami v jámě je 2,0 m, mezi odpočívadly lezního oddělení 6,0 m.

Jáma Centrum II je, tak jako jáma Centrum I, situována v areálu Dolu Centrum poblíž místní příjezdové komunikace navazující ze silnic III. třídy č. 2541 Záluží – Horní Jiřetín a II. třídy č. 255 Dolní Jiřetín – Komořany. Ohlubeň jámy Centrum II se nachází v jámové budově s oběhem vozů. K jámě je přistavena těžní strojovna. V blízkosti jámy jsou vedle povrchových zásobníků, sociální a správní budovy dolu také rozvodna a trafostanice. Nedaleko jámy je tlakový zásobník na tekutý dusík.

Jáma Centrum II, stejně jako jáma Centrum I, je vyhloubena až do ložiska, uhelné sloje. V tomto případě je sloj nafárána od kóty +97,13 m. Mocnost nadloží v místě jámy Centrum II je cca 138 m.

Jáma XII

Jáma XII byla vyhloubena v roce 1910 až na ložisko uhelné sloje. V tomto případě do absolutní hloubky 157,10 m. Jáma XII je jedinou výdušnou jámou Dolu Centrum. V 60. letech minulého století prošla rekonstrukcí. Jáma XII má do hloubky 29,8 m průměr 4,3 m, od této hloubky 3,5 m. Vyztuž je cihlová o síle zdiva 60 cm.

Jáma XII je situována západně od areálu Dolu Centrum, poblíž silnice III. třídy č. 2541 Záluží – Horní Jiřetín, navazující ze silnice II. třídy č. 255 Dolní Jiřetín – Komořany. Na povrchu jámy XII byla v roce 1994 postavena nová ventilátorovna. V současné době je vybavena dvojicí ventilátorů typu APJ o průměru 1400 mm.

V blízkosti jámy se nachází silnice Záluží – Horní Jiřetín a vnější výsypka bývalého lomu Obránci míru.

Jáma XII je vyhloubena až do ložiska uhelné sloje. V tomto případě je nafárána od kóty +100,41 m. Mocnost nadloží v místě jámy Centrum XII je cca 131 m.

[mappress]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..