Úvod Doly a revíry RD Jeseník Altenberg Pinge vs. Žebračka

Altenberg Pinge vs. Žebračka

3654
1

Propadlina u Altenbergu (Altenberger Pinge) je přírodní útvar vzniklý důlní činností člověka. Nachází se necelých 6 km od česko-německé hranice u města Altenberg. Plošná rozlehlost propadu činí 12 hektarů. Propadlina je 150 m hluboká a její průměr činí až 450 metrů. Propadlina vznikla ztrátou únosnosti nadložních vrstev a jejich propadem do prostor cínových dolů. Její původní velikost po zřícení 24. ledna 1620 byla 2 hektary. Těžbou, která tu probíhala až do roku 1991, se propadlina kontrolovaně zvětšovala až do dnešní podoby.

V současnosti je propadlina díky svým rozměrům vyhledávaným cílem turistů. V roce 2006 byla prohlášena hannoverskou akademií Academy of Geosciences Hannover jako jedna ze 77 nejvýznamnější národních geotopických lokalit v rámci celého Německa.

GPS: 50.765554,13.763889, př. 50° 45′ 56″ s.š. 13° 45′ 50″ v.d.

Přístup k Dolu Žebračka, propadlině, která vznikla podobným způsobem jako Altenberg Pinge v Německu, je zcela odlišný. Zatímco německá propadlina i přes své rozměry, které několikanásobně převyšují rozměry propadu Dolu Žebračka (hloubka 150 m x 40 m, plocha 12 ha x 0,5 ha), je vyhledávanou turistickou atrakcí, Důl Žebračka nejspíše stihne osud zcela odlišný – zasypání.

Čím to, že to v Německu jde a u nás ne…?

1 komentář

  1. Bude to nejspíš tím, že v Německu je zcela jiný přístup k věci. Němci si dovedou vážit si svého kulturního bohatství a drží v paměti, že nelze zapomínat na práci lidí, kteří zde žili před námi. A také si myslím, že nemají takové tendence ulívat peníze bokem, na soukromé účty. Případná likvidace totiž dává velkou možnost takovéto machinace provádět. Nechápu hospodaření našeho státu, zadlužen je až hanba, ale na takovéto akce se peníze uvolní. Celá aféra ohledně Žebračky je dle mého názoru uměle a cíleně vytvořená.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..