Úvod Doly a revíry RD Příbram Rudné doly Příbram, Důlně-úpravarenský závod

Rudné doly Příbram, Důlně-úpravarenský závod

2174
0

Důlně-úpravenský závod byl rozdělen na 3 důlní úseky (včetně likvidačních prací) a jeden úsek upravenský. Důlní úsek Vrančice – Radětice prováděl svoji činnost na lokalitě Vrančice a Radětice. Důlní úsek Krásná Hora kromě činnosti na lokalitě Krásná Hora prováděl průzkumné práce na lokalitě Čelina. Třetí důlní úsek Březové Hory kromě likvidačních prací v prostoru historického revíru prováděl ještě likvidační práce na lokalitě Bohutín a dále práce související s čerpáním důlních vod pro potřeby Středočeských vodovodů a kanalazací. Úsek úpravna zpracovával jednak historické haldy s obsahem Pb, Zn, Ag, jednak těženou rubaninu z lokalit Radětice – Vrančice. V menší míře zpracovával také rubaninu dodávanou z UD.

Vrančice

Ložisko bylo otevřeno dvěma jamami Alexandr a Václav navzájem spojenými tzv. generel. překopem v úrovni 7. patra. V průběhu průzkumných a dorozvědkových prací bylo ověřeno několik žil. Jsou to žíly Pošepný, Antonín, Bořický, Urban, Slavík, Hofman se svými odžilky v nadloží a podloží a Babánek. Z těžebního hlediska měly význam pouze žíla Pošepný a Babánek. S ohledem na množství zásob se předpokládala životnost cca do roku 1990.

Radětice

Ložisko bylo otevřeno jednou jamou na úroveň 10. patra. Tato jáma byla s úrovní 8. patra propojena s jamou Alexandr ve vrančickém revíru 3,8 km dlouhým překopem. Průzkumem byly ověřeny 2 žíly v blízkosti jámy S 1 a S 2 , z nichž pouze S 1 byla uvažována k dobývání.

Krásná Hora

Ložisko bylo otevřeno jámou Marie a v minulosti ještě jámou Nová, která však byla již v neschůdném stavu. Druhá ústupová cesta byla tvořena tzv. Proudkovičkou štolou a komínem dlouhým cca 130 m, který vyúsťoval v prostoru „krásnohorského pásma“. Sb, Au rubanina se doupravovala na březohorské úpravně, kde byla linka na zpracování Sb, Au rudniny.

Čelina

Původně objevené ložisko Čelina (35 km od Příbrami) se v průběhu dalších průzkumných prací rozšířilo o ložisko Mokrsko a výhledově i o ložisko Prostřední Lhota. Se zahájením dobývacích prací se počítalo mezi lety 1986-1990.

Úpravna

Úpravna byla zařízena na flotační zpracování Pb, Zn, Ag rudnin. Její kapacita byla cca 140 kt/rok ve třísměnném provozu. 90 % její zpracovatelské kapacity vsázky bylo z historických hald. V roce 1985 byla dokončena Sb, Au linka na zpracování rubaniny z lokality Krásná Hora a Čelina (do kapacity max. 43 kt/rok).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..