Úvod SHD DVÚZ Několik slov k budoucnosti Dolu Alexander v Hrdlovce

Několik slov k budoucnosti Dolu Alexander v Hrdlovce

1024
0

Zásoby uhlí uvolněné likvidací obce Hrdlovka jsou dnes vytěženy a porubní fronta vstoupila do původního ochranného pilíře závodu. Na povrchu závodu jí musela ustoupit vrátnice, obytná budova č. 316 a požární zbrojnice. Postup 7. revíru, dobývajícího v podjezdech východně od závodu, je směrován tak, že ochranného pilíře závodu dosáhne v roce 1993. Tím by byly volné zásoby dolu Alexander prakticky vytěženy a v zúženém ochran¬ném pilíři by zůstalo asi 11 mil. tun vysoce kvalitního uhlí.

Tým odborníků – báňských inženýrů vyřešil i tento problém. Propojení dolu Alexander s dolem Kohinoor 1 200 m dlouhým překopem v roce 1987 bylo výsledkem práce techniků a dělníků obou dolů. Byl tak vytvořen předpoklad pro další těžbu z dolu Alexander.

V roce 1994 se důl organizačně stane provozem dolu Kohinoor, a to především z báňsko-technických důvodů. Osazenstvo závodu se přemístí na Jámu X a odtud bude překopy fárat do pilíře Alexandru. Těžní jáma a třídírna budou zřejmě v provozu do konce roku 1995.

Celková životnost dolu je omezena jednak zásobami rubatelného uhlí v podzemí, jednak postupem výsypky Pokrok a bočními svahy Velkolomu Maxim Gorkij na povrchu. Dlouhodobé záměry dolu jsou postaveny tak, aby před postupem výsypky byly uhelné zásoby vytěženy. Pod 40 m, respektive 60 m vysokou výsypkou se těžit nedá. Postupy obou front bude nutno koordinovat. Dle současných prognóz by těžba z dobývacího prostoru dolu Alexander měla být ukončena v roce 2005.

Tak bude uzavřena historie jednoho hlubinného dolu. Havíři v něm pracující budou postupně přecházet na sousední důl Kohinoor s životností podstatně delší, aby tam pokračovali v tradici svého náročného, chlapského a krásného povolání.

Pozn. Text v původním znění

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..