Úvod Důlní neštěstí, nehody, havárie Požár na Dole Kateřina v Modlanech

Požár na Dole Kateřina v Modlanech

2988
1

Dne 3. ledna 1963 vznikl na Dole Kateřina v Modlanech v severočeském hnědouhelném revíru důlní požár, při kterém přišlo o život 15 horníků.

Na Dole Kateřina v této době již těžba postupně klesala a v průběhu dvou let měl být důl uzavřen. Rozsáhlé stařiny a velmi složitá situace rozlehlého dolu vytvářely velké nebezpečí zápar, které přecházely do otevřených ohňů. V některých letech zde vzniklo až 800 záparů.

Větrní síť s mnoha diagonálními propojeními byla velmi labilní, což bylo způsobeno velmi malými depresními spády.

Důlní požár vznikl na chodbě č. 105, která tvořila diagonální spojení mezi dalšími dvěma diagonálami sousedních větrních oddělení. Větry byly touto chodbou vedeny při malém depresním spádu na úpad s výškovým rozdílem 27 m. V místě vzniku ohně byla tato chodba pod starými chodbami v první lávce, od nichž byla oddělena 3m vrstvou uhlí. V tomto místě byly vytvořeny podmínky vzniku depresního záparu. Vliv deprese směrem do starých chodeb a stařin v nadloží působil, že zplodiny záparu nebyly odváděny do průchodního větrního proudu. Proto také nebyly zjištěny žádné příznaky záparu.

V 15.20 h byly zjištěny husté kouře směrem k výdušné jámě. Aktivní zásah na uhašení ohně se opozdil, protože nebyla k dispozici tlaková voda, neboť potrubí bylo rozpojeno a průtok vody uzavřen.

K požáru byla vyslána jen neúplná četa záchranářů, která se po nezdařených pokusech musela stáhnout z ohrožených prostorů. Původně propadlá rozžhavená zásoba uhlí se postupně rozhořela a požár se přenesl na důlní výztuž. Vlivem tepelné deprese v labilní větrní síti došlo k zvratu proudění větrů v chodbě a husté dýmy se dostaly do vtažných větrních proudů. Pro opožděné odvolání osádek (po dvou hodinách od vzniku požáru) se již nepodařilo 15 horníků zachránit; přitom mnoho horníků nepoužilo vůbec filtrové sebezáchranné přístroje.

V průběhu dalších pokusů o uzavření požářiště v širším okruhu v dole došlo k několika výbuchům požárních plynů, což si vynutilo uzavření dolu na povrchu na ohlubni všech jam. Při dotěsňování jámových poklopů došlo opět k výbuchu, který poškodil uzávěry na jámách. Důl byl opět otevřen po měsíčním uzavření jam.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..