Úvod Báňské záchranářství Izolační regenerační sebezáchranný přístroj SK-4

Izolační regenerační sebezáchranný přístroj SK-4

1207
0
SK-4

Přístroj SK 4 je určen kromě použití k sebezáchraně rovněž k vyvádění lidí z nedýchatelného ovzduší, slouží jako doplňující přístroj při poruše dýchacího přístroje pro vyvedení postiženého záchranáře z akce a konečně může být použit pro práci nejvíce dvou záchranářů v těsných důlních dílech, přičemž musí mít ostatní záchranáři v četě nasazeny běžné pracovní dýchací přístroje. Přístroj je konstruován pro zatížení odpovídající středně těžké práci po dobu 1 hodiny, popř. pro zatížení, které odpovídá klidu (vyčkávání, nasazení vynášenému postiženému) po dobu 2 hodin.

K regeneraci vzdušin je používána pohlcovací hmota na bázi Ca(OH)2 plněná do nádobky, která je konstrukční součástí přístroje. Po použití se náplň odstraní a nahradí novou. Kyslík je doplňován z tlakové láhve o obsahu 0,7 litrů, plněné kyslíkem na tlak 20 MPa (200kp/cm2), jejíž uzavírací ventil je sdružen s redukčním ventilem, stavitelným systémem stálé dávky a přídavkovým ventilem. Přístroj není opatřen plicní automatikou. Od sdruženého redukčního ventilu je vyvedeno vedení k manometru, které není opatřeno uzavíracím ventilem.

Stálá dávka kyslíku dodává kyslík z redukovaného tlaku a je nastavitelná i v době použití, a to v rozsahu od 0,8 do 1,9 l/min. Podle nastavení této dávky má přístroj ochrannou dobu od dvou do jedné hodiny. I když je možné plynulé nastavení dávky v uvedeném rozmezí, používají se pouze krajní hodnoty. Přístroj připravený k použití je vždy nastaven na ochrannou dobu jedné hodiny, tedy na dávku 1,9 l/min a v této poloze je ovládací kolečko zajištěno snadno odstranitelnou plombou. Použije-li se přístroje pro nižší zatížení při vyčkávání nebo při nasazení vynášenému, nastavuje se menší stálá dávka otáčením regulačního kolečka proti smyslu pohybu hodinových ručiček.

Ruční přídavkový ventil dodává kyslík rovněž z redukovaného tlaku a ovládá se tlačítkem umístěným proti ovládacímu kolečku stálé dávky na zadní straně přístroje.

Obě dávky jsou vedeny společným vedením do dýchacího vaku.

Uvnitř dýchacího vaku jsou u obruby centrální přípojky masky nebo ústenky napojeny ve společném tělese oba dýchací ventily.

Vydechované vzdušiny jsou vedeny vrapovanou hadicí uvnitř vaku do pohlcovače, z kterého jsou pak vedeny do dýchacího vaku. Na dýchacím vaku je umístěn tahový přetlakový ventil.

Kryt přístroje je úplný, kovový, dvoudílný. Nastavitelný řemen umožňuje ustavení přístroje na prsou ve vhodné poloze při použití přístroje a přenášení na boku nebo na prsou. V pohotovostním stavu je v krytu 1 uzavřen i dýchací vak a maska nebo ústenka. Při použití se dýchací vak vyjme z krytu a rozloží na prsou, vyjme se manometr a potom se kryt opět uzavře. Maska se používá celohlavová, dvouzorníková. Ústenka zvláštní konstrukce je doplněna temenním pojistným upínáním.

Obsah kyslíkové láhve 0,7 l
Tlak kyslíku 200 atp
Pracovní tlak kyslíku 3 atp
Stálá dávka kyslíku  
– pro práci 1,9 ± 0,1 l/min.
– v klidu 1,1 ± 0,1 l/min.
Doba ochranné činnosti přístroje  
– při práci 1 hod
– v klidu 2 hod
Obsah dýchacího vaku 5 l
Nastavení přetlakového ventilu 0—25 kp/m (mm v. sl.)
Váha pohlcovadla v pohlcovači 850 g
Rozměry pohlcovače:  
– výška 335 mm
– šířka 220 mm
– tloušťka 115 mm
Váha přístroje 4,9 kg

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..