Úvod Báňské záchranářství Sebezáchranný přístroj ZP-4

Sebezáchranný přístroj ZP-4

3690
0

Sebezáchranný přístroj ZP-4 byl konstruován k ochraně horníků před působením oxidu uhelnatého a teprve později se náhodně zjistilo, že poskytuje rovněž určitou krátkodobou ochranu i proti některým dalším kyselým plynům vznikajícím při hoření (např. SO2, HCl), avšak jeho použití k ochraně před těmito dalšími plyny nebylo schváleno.

Hlavní funkční částí přístroje je filtr obsahující sušidlo a katalyzátor hopkalit. Vysušené vzdušiny se na hopkalitu zbavují CO katalytickou oxidací, která probíhá na úkor vzdušného kyslíku za vývinu tepla. Tato reakce probíhá podle rovnice

2CO + O2 = 2CO2 + 470 kJ

Výrazně exotermická reakce značně omezuje použitelnost přístroje, zejména při koncentracích CO nad 1 %. Přístroj rovněž zhoršuje kvalitu vdechovaných vzdušin úbytkem kyslíku a zvýšením obsahu CO2. Pro záchranu života proto musí být v okolním ovzduší více než 17 % kyslíku.

Proces katalytické oxidace je narušován vlhkostí. Proto musí být vzdušiny předsušovány a v pohotovostním stavu musí být přístroj vzduchotěsně uzavřen.

Pohlcování sirovodíku probíhá v přístroji přímo reakcí na hopkalitu.

Ochranná doba přístroje musí být 45 minut při koncentraci 0,5 ± 0,05 % CO, což se u jednotlivých výrobních sérií prověřuje zkouškou. Stejnou dobu filtr chrání i proti H2S při stejné koncentraci.

Hmotnost uzavřeného přístroje je do 1,1 kg, vlastního přístroje 0,6 až 0,65 kg.

S konstrukcí přístroje i jeho použitím je seznamován každý, kdo vstupuje do podzemí dolu, v jehož provozu jsou tyto přístroje používány. Všichni záchranáři musí být seznamováni s použitím přístroje, zejména s možnými problémy při dýchání a průvodními nepříjemnými pocity, způsobovanými vysokou teplotou a nízkou vlhkostí vdechovaných vzdušin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..