Úvod Báňské záchranářství Sebezáchranný přístroj ŠS-7

Sebezáchranný přístroj ŠS-7

4690
0

Důlní izolační sebezáchranný přístroj ŠS-7 je určen k ochraně horníků při odchodu z prostor s nedýchatelným ovzduším jaké se vyskytuje např. při průtržích plynů a uhlí nebo při výbuchu a požáru. Přístroj chrání proti jedovatým zplodinám i při nedostatku kyslíku.

S přístrojem je nutno zacházet šetrně a chránit jej před nárazy.

Rozdrcením přístroje může dojít k vysypání regenerační hmoty, která ve styku s uhlím, dřevem a jinými hořlavinami může vést k jejich zapálení.

Proto je přísně zakázáno otevírat jakýmkoliv způsobem dolní část přístroje obsahující regenerační pohlcovač, odkládat přístroj na dopravníky, důlní vozy, lokomotivy, kombajny a jiné důlní stroje.

Při denním nošeni přístrojů na pracoviště nesmí být odkládány do větší vzdálenosti než 5 m od pracovníka.

Denně nošené přístroje je povinen pracovník u výdejny zkontrolovat, zda je nepoškozené pouzdro, zámek a pevně připojen nosný popruh. Je-li pouzdro proraženo, nebo hluboce promáčknuté, poškozen zámek nebo není-li opatřen nosným popruhem, musí být přístroj výdejnou vyměněn.

Po ukončení směny musí každý pracovník odevzdat přístroj ve výdejně. Přístroj nesmí být po směně ponechán v dole ani předán jinému pracovníkovi s výjimkou ohrožení života.

Použití přístroje

Ochranná doba přístroje závisí od fyzické námahy na únikové cestě. I při vysoké námaze chrání nejméně po dobu 40 minut. Přístroj lze nasadit a uvést do činnosti během 15 až 30 vteřin.

Postup při nasazení přístroje:

1. Z pohotovostní polohy se přesune a zavěsí popruhem na krk.
2. Prudkým trhnutím za tkanici zámku se přístroj otevře a víko odhodí. Odhozením víka se uvede v činnost spouštěcí zařízení.
3. Co nejdříve se vloží ústenka a nasadí nosní svorka. Kyslík uvolněný spouštěcím zařízením dostatečně naplní dýchací vak, takže lze okamžitě dýchat.
4. Nakonec se upraví délka nosného popruhu tak, aby vrapovaná hadice nebyla napnuta (nedošlo k vytržení z úst) ani při záklonu hlavy.

Únikovou cestou směrem do čerstvých větrů se postupuje klidně. Při běhu a někdy i při rychlé chůzi následkem zvýšené spotřeby vzdušin může dojít k dýchacím potížím. V tom případě je nutno chůzi zpomalit nebo se zastavit, hlubokými vdechy obnovit normální dýchání a po uklidnění pokračovat v cestě. Po nasazení se přístroj zahřívá.

V nasazeném přístroji (při vložené ústence) se nesmí mluvit a ústenka se po dobu pobytu v zamořeném ovzduší nesmí vyjímat z úst ani se nesmí snímat nosní svorka.

Otevřený nebo použitý přístroj nesmí být nikdy ponechán v dole. Každý případ ztráty přístroje (např. v závalu) musí být okamžitě hlášen technickému dozoru na pracovišti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Prosím, vložte Váš komentář!
Prosím, zde zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..